Zapletal so Sýkorom odštartovali Rally Dakar 2023

321455384_975574417160768_8783504695111690081_n

Rally Dakar 2023 má za sebou úvodný Prológ. Medzi takmer stošesťdesiatimi posádkami v kategórii Car sa na jeho štart postavila aj česko-slovenská posádka Miro Zapletal a Marek Sýkora.

Vicemajster sveta medzi jazdcami a majster sveta medzi spolujazdcami v rámci seriálu FIA World Cup for Cross Country Bajas absolvovali Prológ na Rally Dakar 2023 bez problémov, pričom v konečnom zúčtovaní im patrilo v celkovom poradí skupiny T1 Modified Cross Country dvadsiateprvé miesto. Vo svojej triede T1.1 Prototype Cross-Country Cars 4x4 boli Miro s Marekom najrýchlejšou posádkou.

„Prológ bol veľmi jednoduchý, teda aspoň pre mňa. Celá trať bola totiž vypáskovaná, takže som iba sedel, viezol sa a nič nenavigoval. Trať bola piesková a vlastne celá iba na rovine, veľmi rýchla, sem – tam roviny spestrila nejaká zákruta. Bola však dosť zradná, čo si odnieslo aj zopár áut, ktoré skončili na streche. My sme spoločne s Mirom odjazdili tento trinásť kilometrový okruh so štartom aj cieľom v bivaku v pohode, bez zbytočného riskovania, ale zároveň aj dostatočne rýchle. Všetko sa totiž začína až zajtra, keď nás čaká prvá naozajstná etapa. Dúfam, že sa nám bude nielen v nej dariť,“ opísal Prológ Marek Sýkora.

Tak ako už Marek spomenul, zajtrajším dňom štartujú skutočné súboje o čo najlepšie umiestnenie. Všetkých súťažiacich, ktorým sa podarí dojazdiť až do cieľa súťaže, čaká v rámci Rally Dakar 2023 pätnásť etapová súťaž, ale aj absolvovanie viac ako osem a pol tisíca kilometrov.

Zajtrajšia prvá etapa sa bude konať na trati, ktorej podklad bude v úvode kamenný, pričom sa trať postupne presunie na pieskové pláne doplnené pieskovými dunami. Trať prvej etapy bude merať celkovo šesťsto kilometrov, pričom v tomto počte je započítaných už aj takmer tristosedemdesiat meraných kilometrov.