Víťazný návrat Loeba!!!

_DSC2605

Neskutočný Sebastien Loeb porazil v nádhernom súboji svojho rivala Sebatiena Ogiera a ukázal, kto je v Monte skutočným pánom.

Áno, už osemdesiate víťazstvo v majstrovstvách sveta a ôsme víťazstvo v Monte Carle!!! To je fantastická bilancia deväťnásobného majstra sveta Sebastiena Loeba. Ogier má tiež osem víťazstiev v Monte Carle, ale to prvé je z IRC 2009. Suma-sumárum, už takmer 48-ročný Loeb teraz vedie vo víťazstvách v MS znova 8:7. Bravo!!!

90. ročník Rallye Monte Carlo otvoril novú kapitolu automobilových súťaží, keď sa po dlhých rokoch zásadne zmenila formula a po vozidlách WRC, ktoré tu vládli v rokoch 1997 až 2021, prichádza na scénu nová epocha hybridov a zelených technológií. Auta síce používajú ekologické palivo, ale vďaka hybridnej technológii ich výkon vzrástol na približne 500 koní a fanúšik sa má znova na čo tešiť.

Už v úvodnom podniku roka sme boli v Monte svedkami nádherného súboja dvoch gigantov rely športu. Loeb, ktorý do Monaka priletel rovno z dakarskej súťaže, kde ho porazil iba špecialista Nasser All-Attiyah, si dal len krátky test s novou Pumou Hybrid Rally1 a rovnými nohami skočil do súboja s úradujúcim šampiónom Ogierom, ktorý svoju toyotu pozná oveľa lepšie.

Od prvých kilometrov sa dve legendy naťahovali o každú sekundu. Počas prvej etapy si Loeb auto pochvaľoval a sedeli mu aj úseky. Naopak Ogier nechcel riskovať a išiel si svoje. Napriek tomu sa obaja odtrhli od všetkých a jediný, kto im stačil držať krok bol Elfyn Evans. Walesan právom verí, že na tretí pokus už konečne dotiahne súboj o titul úspešne.

V druhej etape súboj pokračoval. Tentoraz úseky lepšie sadli Ogierovi, ktorý z toho profitoval. V polovici súťaže (RS10) však boli Ogier a Loeb stále na desatinu sekundy v rovnakom čase (!?!) a fanúšikovia z oboch táborov šaleli. Fantastické!!! V závere druhej etapy sa v premenlivých podmienkach rozhodovalo o správnej voľbe pneumatík. Loeb volil kombináciu so slickami. Keď to uvidel Ogier, tak na poslednú chvíľu urobil rovnakú zmenu a hoci sa obaja poriadne pošmýkali, tak boli najrýchlejší. Akurát Ogier postavil dôležitý základ na víťazstvo. Po druhej etape viedol o 20 sekúnd a zdalo sa rozhodnuté.

V polovici tretej etapy potom prišiel šok. Na pätnástej ereske dostal Ogier defekt a nielenže stratil náskok, ale do poslednej vyštartoval so stratou cca desať sekúnd na Loeba.  Dráme však stále nebol koniec. Na štarte do posledného úseku nervózny Ogier stratil nervy, keď predčasne vyštartoval a dostal 10 sekúnd penalizáciu! Ktovie, či to vedel Loeb, ktorý do cieľa poslednej eresky prišiel s deväť sekundovou stratou za Ogierom. To však stále znamenalo tesné víťazstvo. Po pripočítaní desiatich sekúnd penalizácie je to napokon 10,5 sekundy v prospech Loeba. Fantastický štart do sezóny! Fantastický úvod do novej éry a fantastický zážitok pre fanúšikov! Nech žije rely!!! Vo februári pokračujeme v zasneženom Švédsku.