Vettel za volantom Porsche 963 Hypercar

M24_0924_fine
Foto: Porsche

Štvornásobný majster sveta F1 to dlho bez volantu nevydržal a rozhodol sa absolvovať s tímom Porsche Penske prípravu na štart v júnových pretekoch 24 hodín Le Mans.


Foto: Porsche

Sebastian Vettel sa len pred pár dňami objavil v centrále Porsche Penske Motorsport, ktorá nasadzuje špeciály Porsche 963 do majstrovstiev sveta vytrvalostných špeciálov (FIA WEC), a už sa začína špekulovať, čo to bude znamenať pre bývalého pilota F1. Nemecký ex-šampión dorazil do Mannheimu 14. marca 2024, kde sa zoznámim s členmi tímu. O deň neskôr si vyskúšal simulátor, aby sa oboznámil s riadením a všetkými systémami prototypu Porsche 963 Hypercar. Na trati sa v kokpite špeciálu objavil 21. marca 2024 na testovacej dráhe v centrále vo Weissachu. 

„Vždy som sledoval iné pretekárske série a môj záujem o vytrvalostné preteky sa zvýšil natoľko, že si to chcem skúsiť. Už som mal možnosť vyskúšať auto počas testu vo Weissachu, no už sa teším na testovanie Porsche 963,“ vraví Sebastian Vettel. „Určite to bude vyžadovať trochu iný prístup, no budem si musieť na to zvykať. Všetci v tíme mi však pomáhajú a uvidíme, ako to ovplyvní moje ďalšie plány. Momentálne nemám žiadne konkrétne plány ohľadom mojej budúcnosti.“


Foto: Porsche

Počas nasledujúceho týždňa (pred Veľkou nocou) zamieri tím Porsche Penske Motorsport na okruh Motorland Aragón, aby absolvoval 36-hodinové vytrvalostné testy. K Vettelovi Vettelovi sa na testoch pripoja aj tovární jazdci Matt Campbell (Austrália), Michael Christensen (Dánsko), Frédéric Makowiecki (Francúzsko), Kévin Estre (Francúzsko), André Lotterer (Nemecko) a Laurens Vanthoor (Belgicko). Tento vytrvalostný test slúži ako príprava na vrchol sezóny v Le Mans, ktorý sa jazdí tento rok  15. - 16. júna 2024.  

„Sme radi, že Sebastian Vettel má záujem o naše Porsche 963,“ vysvetľuje Thomas Laudenbach, viceprezident Porsche Motorsport. „S nadšením podporíme jeho žiadosť o možnosť testovania a poskytneme mu rozsiahlu prípravu i dostatok času na riadenie nášho hybridného prototypu. Sme presvedčení, že sa od jeho spätnej väzby môžeme veľa naučiť. Naše testy v Aragone s Porsche Penske Motorsport sú na to ideálnou príležitosťou.“


Foto: Porsche

Pravdou je, že pre obidve strany to môže byť veľmi zaujímavá skúsenosť a čo to, môže napovedať aj nám, že Sebastian Vettel už uvažuje o možnostiach návratu za súťažný volant. A WEC by bola najlepšou alternatívou. Veď titul majstra sveta FIA WEC si v ostatných rokoch vyjazdili aj Mark Weber a Fernando Alonso. Víťazstvo v Le Mans navyše ochutnal aj Nico Hulkenberg. Prečo by to teda neskúsil nemec Vettel na nemeckom stroji Porsche?

Spolupracujeme