V Košiciach sa rozdelia body do viacerých šampionátov

Tohtoročný jubilejný 50. ročník Garrett RALLY KOŠICE (12. – 14. 7. 2024) ponúkne súťažným posádkam a tímom množstvo zápočtov do rôznych šampionátov a národných majstrovstiev. Počas druhého júlového víkendu budú v metropole východného Slovenska v hre cenné body do celkom deviatich šampionátov. Košická rally patrí každoročne k jednému z vrcholov slovenskej sezóny v rally, čo potvrdzuje aj široká škála jednotlivých zápočtov.


Garrett RALLY KOŠICE je v tomto roku zaradená pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federacie FIA opäť do seriálu Zóny strednej Európy v rally (CEZ) vrátane zónového šampionátu historických automobilov (CEZ H).  Členmi Zóny strednej Európy sú Albánsko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Kosovo, Macedónsko, Čierna Hora, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Zóna Strednej Európy organizuje svoje zónové majstrovstvá pod názvom FIA Central European Zone pre jazdcov s platnou národnou alebo medzinárodnou licenciou vydanou niektorou z ASN patriacich do zóny, v rôznych motoristických disciplínach vrátane rally (aj pre historické vozidlá). Sekretariát zóny je umiestnený v sídle Autoklubu Českej republiky v Prahe.


Minuloročnými víťazmi v kategórii CEZ1 sa stala slovinská posádok Rok Turk, Blanka Kacinová na voze Hyundai i20 N Rally2. Slovenská posádka Vlastimil Majerčák, Jakub Slovák na vozidle Ford Fiesta Rally2 obsadila v konečnom hodnotení šieste miesto. Najlepšie umiestnenie z našich tímov vybojovala čisto ženská posádka Zdenka Frývaldská, Lucia Petrová (Honda Civic VTI), keď v kategórii CEZ3 vybojovala celkové štvrté miesto.


Ďalšími významnými zápočtami sú Medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally (MMSR), Majstrovstvá Slovenskej republiky v rally (MSR) a Majstrovstvá Slovenska v rally historických vozidiel (MSR HA). Po dvoch rokoch sa vracajú do metropoly východného Slovenska aj Majstrovstvá Poľska v rally 2024 (RSMP). V Košiciach sa pôjde štvrtý diel zo sedemdielneho seriálu našich severných susedov a je veľmi pravdepodobné, že sa predstavia v Košiciach napríklad Mikołaj Marczyk, Grzegorz Grzyb, Lukasz Byśkiniewicz, Jarosław Szeja a ďalší kvalitní poľskí jazdci.


Zaujímavé súboje o sekundy na rýchlostných skúškach sa očakávajú aj v pohárovom súboji, v Košiciach sa pôjde Slovenský Rally Pohár (SRP) a Regionálny Rally Pohár (RRP). Okrem toho sa súťažné posádky môžu predstaviť na košickej rally v rámci Rally Legend (RL), čo sú demonštračné jazdy bez merania času a tiež v rámci Slovenskej trofeje v rally pravidelnosti historických automobilov (STRHP)


V týchto dňoch sú schvaľované národnou autoritou SAMŠ zvláštne ustanovenia, ktoré budú v najbližšom čase zverejnené. Zároveň bude spustené aj elektronické prihlasovanie pre posádky prostredníctvom webovej stránky www.sams-asn.sk, uzávierka prihlášok je stanovená na utorok 2. júla úderom polnoci. Tá s redukovaným prihlasovacím vkladom o 3 dni skôr.

Kalendáre významných šampionátov 50. Garrett RALLY KOŠICE:

FIA CEZ majstrovstvá v rally 2024 (CEZ):

6. - 7. 4. Valašská Rally Valmez  Česko  Val. Meziříčí
24. - 25. 5. Slovakia Rallye Tatry Slovensko Poprad
6. – 8. 6. Valvoline Rajd Małopolski Poľsko Wadowice
14. -  15. 6. Murtal Rallye Rakúsko Fohnsdorf
29. – 30. 6. Rally Železniki Slovinsko Železniki
12. – 14. 7. 50. Garrett RALLY KOŠICE Slovensko Košice
10. – 11.8. Marma Rajd Rzeszowski Poľsko Rzeszów
5. - 7. 9. Kumrovec Rally Chorvátsko Kumrovec
28. –  29. 9. Rally Poreč Chorvátsko Poreč
09. – 11. 11. Rally Idrija Slovinsko Idrija

FIA CEZ majstrovstvá historických automobilov v rally 2024 (CEZ H):

15. – 16. 3. Rebenland Rallye Rakúsko Leutschach
5. – 7.4. Quattro River Rally Chorvátsko Karlovac
19. – 20. 4. Vltava Rally Klatovy Česko Klatovy
4. – 5. 5. Medimurski Rally Chorvátsko Čakovec
10. – 11.5. Rally Vipavska dolina Slovinsko Ajdovščina
24. – 25. 5. Slovakia Rallye Tatry Slovensko Poprad
13. – 15. 6. 57. Rally Mecsek Maďarsko Pécs
12. – 14. 7. 50. Garrett RALLY KOŠICE Slovensko Košice
23. – 24. 8. Rally Dolina zelenaga zlata Slovinsko Žalec
6. – 8. 9. Rallye Györ Maďarsko Györ
4. – 6.10. Bucklige Welt Rallye Rakúsko Krumbach

Majstrovstvá Poľska v rally 2024 (RSMP):

26. – 28. 4. Rajd Świdnicki Świdnica
17. – 19. 5. Rajd Nadwiślański Puławy
6. – 8. 6. Valvoline Rajd Małopolski Wadowice
12. – 14. 7. 50. Garrett RALLY KOŠICE (SVK) Košice
10. – 11.8. Marma Rajd Rzeszowski Rzeszów
13. – 15. 9. Rajd Wisły Wisła
11. – 13. 10. Rajd Śląska Katowice, Chorzów 


Ďalší spravodajský servis v rámci 50. Garrett RALLY KOŠICE 2024 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.kosice.rallye.sk a na facebookovom profile.

Roman ORDELT
tlačový tajomník
50. Garrett RALLY KOŠICE 

Viac informácií

Spolupracujeme