Tretím víťazstvom Ogier upevňuje vedenie

WRC_2021_Rd.5_326
Foto: Toyota Gazoo Racing

Na italskej šotoline sa nečakal jasný dabl toyoty a víťazstvo Sebastiena Ogiera. „Pomohli však súperi“ a Francúz kráča za ďalším titulom.


Foto: Toyota Gazoo Racing

Výborne do súťaže nastúpil Ott Tänak, ktorý naznačil, že očakávania tímu Hyundai sú reálne. Vyhral úvodných päť meraných úsekov a tlačil svoj náskok po prvej etape takmer na tridsať sekúnd. Šotolinovú formu tímu Hyundai potvrdzoval druhým miestom aj skúsený Dani Sordo. Ogier s toyotou len rozháňal prach za ich autami. Treba však uznať, že Francúz ako líder šampionátu „čistil trať“ a strata 36 sekúnd po piatku nebola z tohto pohľadu tak dramatická.


Foto: Hyundai Motorsport

Zlom nastal v druhej etape. Až do polovice súťaže jasne vedúci Estónec na dvanástom úseku trafil skalu a s poškodeným vozidlom musel odstúpiť. Situáciu mal zachraňovať Sordo, lenže ten sa trápil s pneumatikami a ešte v priebehu sobotňajšej etapy ho predbehol Ogier! A akoby toho nebolo dosť, tak Sordo v závere druhej etapy odrazil koleso a Andrea Adamo si trhal vlasy! „To je neakceptovateľné! Takto stratil výsledky,“ hneval sa šéf továrenského tímu Hyundai.


Foto: Hyundai Motorsport

Chyby Hyundaiou boli vodou na mlyn Sebastiana Ogiera, ktorý neveril vlastným očiam, ale pre štartom poslednej etapy nocoval na prvom mieste. „Na víťazstvo sme pred príchodom na Sardíniu nemali ani pomyslenie,“ otvorene priznával pilot tímu Toyota, ktorý ponúknutú šancu z rúk už nepustil. Zaknihoval krásne 52 kariérne víťazstvo vo WRC a nadbieha už siedmemu titulu majstra sveta!


Foto: Toyota Gazoo Racing

Toyota, pre ktorú to bolo zasa 64 víťazstvo v najvyššej kategórii, si priviezla dabl v podobe druhého miesta Elfyna Evansa. Walesan sa spočiatku trápil a strácal už minútu. Potom však urobili zmeny na aute a bolo z toho druhé miesto. Tretí došiel frustrovaný Thierry Neuville, ktorý zachraňoval Hynudai aspoň najrýchlejším časom v Power Stage. Pre Belgičana je to už štvrté tretie miesto z piatich štartov v sezóne „bolenie hlavy neustáva“. 


Foto: Hyundai Motorsport

Dodajme, že kategóriu WRC2 vyhral pre Hyundai Jari Huttunen, ktorý by možno spravil menej chýb v „áčkovom tíme“ ako Tänak, Sordo a Neuville dohromady. Huttunen zvádzal tuhý boj s citroenom Madsa Ostberga a v cieli ich delilo iba sedem sekúnd. Citroen sa výkonnostne vracia a zvíťazil v kategórii WRC3. víťaznou posádkou bola dvojica Yohan Rossel a Alex Coria. 


Foto: Hyundai Motorsport

Na Sardínii sa JWRC nejazdila a tak Martin Koči nebol v akcii. Ďalším podnikom majstrovstiev sveta automobilových súťaží by v závere júna mala byť Safari Rally v Keni, ktorá sa do šampionátu vracia po takmer dvadsiatich rokoch. Verme, že tento rok do toho už nič nepríde.


VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Ľuboš Kašický


Spolupracujeme