Titul v SRP dáva Magyarovi nové perspektívy

V prípade košickej posádky Patrik Magyar a Adriana Marinecová do seba zapadli všetky pozitíva a výsledkom je absolútne prvenstvo v SRP za sezónu 2023.


Ešte vlani bol 24-ročný Košičan v Slovenskom Rally Pohári absolútnym nováčikom, ktorý poctivo zbiera prvé súťažné kilometre. Patrik však benzín v krvi nezaprie. Priam sa zdá, že cit pre vehikle na štyroch kolesách má vyslovene vrodený. Nečudo, že pod skúseným vedením Petra Danielisa sa učí veľmi rýchlo. 

„Mám obrovské šťastie, že mám vedľa seba takého vzácneho človeka. Som mu za to vďačný,“ priznáva Patrik Magyar, ktorého navyše v kokpite naviguje ostrieľaná navigátorka Aďka Marinecová. „Neviem si predstaviť nikoho lepšieho. Aďka ma naučila, ako sa jazdí na rozpis. Lepšieho spolujazdca si na začiatok súťažnej kariéra ani neviem predstaviť.“ 


Stretnutie sa viacerých pozitívnych faktorov tak mladého talentového pretekára rýchlo posúva dopredu a nečudo, že už vo svojej druhej sezóne v SRP sa Patrik stal jediným vážnym súperom Laca Mokrana v boji o absolútne prvenstvo. 

„Bola to veľmi pekná sezóna v ktorej sme zvádzali s Lacom naozaj parádny súboj. Laco je bojovník a nedaroval mi ani jeden kilometer zadarmo. Obaja sme si tento súboj užili a zaslúžene sa rozhodovalo až v poslednej súťaži sezóny,“ uznanlivo pokyvuje hlavou mladý pretekár z Košíc. 


Pred štartom liptovského finále mali obaja rivali po dve víťazstvá a dve druhé miesta. Bodový rozdiel bol minimálny a o všetkom mohla rozhodnúť jediná nepozornosť na trati.

 „Dobšiná na poučila ako veľmi dôležitá je mentálna príprava na preteky. Tentoraz som sa snažil nič nezanedbať,“ vysvetľuje Patrik. „S Petrom sme si rozobrali situáciu a postavili stratégiu na tom, že budem kontrolovať svojho súpera. Dôležitejší bol výsledok celej sezóny, ako výsledok jednej súťaže.“ 


„Veľmi dôležitá bola prvá rýchlostná skúška, ktorá mala ukázať ako na tom sme. Či sme schopní dodržať, čo sme si povedali a či to bude stačiť na Laca. V cieli RS1 sme síce mali až štvrtý najrýchlejší čas, no rozdiely boli minimálne a Laco bol necelé tri sekundy za nami. Úplne najdôležitejšie však bolo, že sme nespravili ani najmenšiu chybičku a získali sme vnútornú istotu a pohodu,“ približuje priebeh 11. ročníka Rally Liptov Patrik Magyar, ktorého Seat Ibiza bol zaradený do RP3 v rámci SRP. 


„Rýchly a šmykľavý úsek na Lúčkach nám vyhovoval menej, ale dokázali sme držať pred Lacom náskok, ktorý sme po sekundičkách zväčšovali a vytvárali tak na neho tlak. Už v závere prvej sekcie sme si však držali priebežne druhú pozíciu, ktorá nám stačila na titul. Nemalo zmysel útočiť na lídra a riskovať. Nakoniec sme na víťaznú posádku stratili len štyri sekundy. Oveľa dôležitejšie však bolo, že Laco skončil až za nami a to rozhodlo v konečnom súčte, že sme získali titul nielen v triede, ale aj v absolútnom poradí.“


Pre dvojicu Patrik Magyar a Adriana Marinecová je to prvý spoločný titul už v ich druhej sezóne.

 „Rally na Liptove si budem pamätať ako jednu z najlepších, čo som zatiaľ odjazdil. Výborná organizácia, nádherné trate a vydarené finále sezóny. Myslím si, že sa pokojne môžu porovnávať so súťažou pod Tatrami. Držím im palce, aby to bol začiatok dlhej a úspešnej súťaže minimálne na celoslovenskej úrovni,“ uzatvára úspešný víkend na Liptove Patrik Magyar a dodáva. 


„Zo zisku Slovenského pohára mám veľkú radosť. Je to výsledok našej poctivej práce po celú sezónu. Ďakujem celému tímu, ktorý sa na tomto úspechu podieľal. Veľké ďakujem Aďke, ktorá súťažením doslova žije a predáva mi nesmierne dôležité skúsenosti. Je úžasná! A samozrejme moja najväčšia vďaka patrí Petrovi Danielisovi. Jeho rady a oporu si veľmi cením. Myslím, že sa nám spolu podarilo vytvoriť dobrú partiu a už sa teším na našu ďalšiu spoločnú sezónu.“  

 

Ľuboš Kašický

Spolupracujeme