Slováci na Barumke

Jubilejný 50. ročník najslávnejšej česko-slovenskej automobilovej súťaže súčasnosti prilákal obrovské množstvo posádok, medzi ktorými nechýbali ani tie, zo Slovenska. Bolo ich síce málo, ale lepšie keď aspoň kvapká, keď už neprší – ako sa vraví aj na Morave.

Nemôžeme však nezačať aspoň základnými informáciami o celkovom priebehu Barumky 2021. Hoci sa podľa víťaza môže zdať, že všetko je „při starém“, tak to také jednoduché nebolo. Obľúbený Honza Kopecký síce vyhral zlínsku súťaž šiestykrát po sebe a celkovo neuveriteľný deviatykrát, no tentoraz iba so „šťastím“. Jednoznačným ašpirantom na víťazstvo bola totiž vychádzajúca miestna hniezda - Erik Cais. 22-ročný český talent sa už ukázal v Rzeszowe, kde porazil celú poľskú špičku a teraz preháňal aj Kopeckého, či Mikkelsena. Približne v polovici súťaže sa prehupol do čela a na poslednú rýchlostnú skúšku nastupoval so sľubným náskokom 20 sekúnd. Ak by zvíťazil, tak sa mohol stať najmladším víťazom Barumky v celej histórii (zatiaľ drží rekord Roman Kresta, ktorý mal 24 rokov) a vôbec prvý domáci pretekár, ktorý by triumfoval na Barumke. Tlak bol však na mladého pretekára asi priveľký, lebo na poslednom úseku havaroval a razom všetko stratil!!!

Pozrime sa však na našich pretekárov. Samozrejme najväčšou slovenskou hviezdou bol dvojnásobný slovenský ex-majster a bývalý vicemajster sveta JWRC, Košičan Martin Koči. Okolnosti sa totiž na poslednú chvíľu zmenili tak, že prakticky „pár hodín“ pred štartom prišla ponuka od Romana Odložilíka a na jeho miesto do kokpitu sadol práve Košičan.

„Bolo to nečakané a preto nastupujem úplne bez prípravy,“ priznal pred štartom Koči, ktorý sa po prakticky ročnej pauze znova posadil do modernej „R5-ky“. „Pre nás oboch to bolo náročné, lebo Maťo celú sezónu sedel v úplne odlišnom aute Ford Fiesta Rally4, ktoré si vyžaduje úplne rozdielne ovládanie. Zvyknúť som si musel aj na jeho spôsob rozpisu, ale rýchlo sme sa zladili,“ prezradil z kokpitu aj skúsený spolujazdec Martin Tureček.

Košičan držal očakávania v realite, ale bojoval naozaj statočne. Posádku potrápili problémy s riadiacou pákou, či vypínajúci sa hasiaci prístroj za ktorý ich uháňali „šporťáci“ z FIA. A rovnako, ako ostatných posádku nešetrilo ani počasie, ktoré bolo tento rok vskutku nepredvídateľné. Martin s Martinom však napriek všetkým týmto okolnostiam doviezli veľmi pekný výsledok, keď napokon súťaž dokončili na desiatom mieste v absolútnom hodnotení!

„Mám veľkú radosť, že sme skončili v prvej desiatke,“ povedal v cieli unavený Martin Koči. „Bol to veľmi pekný, hoci veľmi náročný víkend v daných podmienkach. Auto však fungovalo bez problémov a myslím si, že aj posádka zafungovala. Tým, že sme nemali kedy testovať, tak sme príliš netlačili a snažili sa si to užiť. Súťaž bola náročná na výber pneumatík. My sme väčšinou volili tie mäkšie, čím sme možno niekde dosť strácali, ale nechceli sme zariskovať, keby niekde zapršalo a my by sme mali obuté tvrdé gumy. Krízové situácie sa nám vyhli a snažili sme sa držať svoje tempo.“

Pekný výsledok si zo Zlína vezie na Slovensko aj Vlado Hanuš, ktorý jazdil s Jakubom Navrátilom na vozidle Hyundai i20 R5. Posádka v nabitej konkurencii došla do cieľa na celkovom 27 mieste.

„Sme naozaj radi, že sme v cieli. Podmienky urobili súťaž veľmi náročnou,“ vraví Vlado Hanuš. „Jazdilo sa po daždi, respektíve niekde aj znova zapršalo, takže asfaltová súťaž sa miestami zmenila na šotolinovú a dosť sme jazdili po blate. Tým, že som vlastne za súťažným volantom nesedel od Hustopečí, čo už je viac ako dva mesiace, tak si myslím, že je náš výsledok dobrý. Náš cieľ síce bol TOP20, ale bez testovania a tréningu sa to nedá.“

Hanuš veľmi zvažoval, či vôbec nastúpiť na túto súťaž. Nakoniec však rozhodlo, že sa jazdil jubilejný 50. ročník a taký zážitok si človek uchová navždy v pamäti.

„Je to moja piata Barumka. Neriskovali sme zbytočne a povedali sme si, že chceme dôjsť do cieľa. Môj spolujazdec Jakub tu doteraz nikdy súťaž nedokončil, tak sme si chceli splniť tento základný cieľ.“

Na svoj deviaty štart na Barum Rally nastupovala rožňavská posádka Luky a Julo Lapdavskí (Mitsubishi Lancer evo IX) priam so symbolickým číslom 99. Mimochodom deviatku napočítame aj keď zrátame trojky 33-ročného Lukyho a o tri roky staršieho Jula. A aby tých deviatok nebolo dosť, tak pridajme, že chlapci skončili na 39. mieste v absolútnom poradí.

„Boli to veľmi šmykľavé preteky,“ usmieva sa v cieli Lukáš Lapdavský. „Piatkový mestský okruh sme začali s dobrou náladou a myslím, že veľmi dobre. V sobotu sme nahodili celkom slušné tempo a držali sme sa českej aj európskej špičky. Ten záverečný úsek na Pinduly bol večer mokrý, čo nám vôbec nesedí a trochu sme sa tam potrápili. Nedeľa už bola super. Išlo sa nám dobre až na to, že nám na treťom úseku, na jednom horizonte po skoku vypol batériový odpojovač a auto vyplo asi na pätnásť sekúnd. Zapli sme a pokračovali, ale ešte nám odišiel tretí rýchlostný stupeň a takto sme dojazdili do cieľa.“

Pohoďáci z Rožňavy však budú mať na jubilejný 50. ročník Barumky spomienku aj v podobe ocenenia za druhé miesto v triede 3 v rámci českého „majstráku“ MČR. Celkovo zo všetkých vozidiel triedy však v rámci „Európy“ došli tiež na veľmi peknom štvrtom mieste!

V triede 6 štartoval Filip Šípoš so Zdeňkom  Omelkom na Peugeote 208 R2, ktorí skončili v triede na siedmom mieste a medzi dvojkolkami na štrnástom mieste. Piatym Slovákom v cieli bol Libor Svoboda, ktorý si Barumku užil s Ivom Studeným na Honde Civic a dojazdili na druhom mieste v triede 12, respektíve na 89. mieste celkového poradia.

Okrem týchto posádok sme mali na Barumke aj Mila Majerčáka s Andrejom Kacvinským, ktorých na RS10 zradilo auto, ktoré vyplo a nedokázali ho už naštartovať. Dovtedy sa však držali na peknom piatom mieste v triede 3. Na RS6 zradila technika aj Jána Kundláka, ktorý štartoval s Jiřím Hlávkom na Cliu v triede 5.

A pre úplnosť, aby sme nezabudli na našich, ktorí štartovali na Star Rally Barum Rally Zlín Historic 2021. Paľo a Pišta Spišákovci (Lada VFTS), ako aj Dezider Krajčovič s Vladom Lieskovcom (Škoda 130 LR) zabávali seba aj divákov hlavne na podvečernom mestskom okruhu. Bolo sa na čo pozerať.