Rosina stále v hre o európsky titul

21C_Valencia_B59I0804_23
Foto: gt2europeanseries.com

Najprv posádku Rosina - Saelens pripravila o pódium penalizácia, aby následne kolízia Saelensa vyradila KTM s číslom pätnásť aj z druhých pretekov! O všetkom teda rozhodne októbrové finále na okruhu Paula Ricarda.


Foto: gt2europeanseries.com

Slovensko-belgická posádka Štefan Rosina a Nicolas Saelens cestovala do Španielska plná optimizmu a s vedomím, že trať neďaleko Valencie by im mohla sedieť. Optimizmus podporovali aj piatkové časy v tréningoch, no zároveň potvrdzovali, že rozdiely budú veľmi tesné. Veď Rosinovi v kvalifikácii chýbalo len 71 tisícin na pole position, no aj tak to stačilo „len“ na štvrté miesto!  


Foto: gt2europeanseries.com

Do prvého stintu úvodných pretekov predposledného víkendu tretej sezóny Fanatec GT2 European Series štartoval Saelens, ktorý však nešťastne „ulial štart“ a dostal penalizáciu päť trestných sekúnd. Svoj stint síce odjazdil na druhom mieste a snažil sa vyjazdiť náskok, aby stratu pred odovzdaním čo najviac zmazal, no osud bol proti. Približne päť minút pred otvorením PIT okna sa jedno z vozidiel zahrabalo v štrku a na trať muselo safety car. Preteky boli dokonca na pätnásť minút prerušené a rozdiely sa úplne vymazali. To znamenalo, že po PIT STOP sa Rosina prepadol na piate miesto. V ďalšom priebehu ešte populárny slovenský pretekár stihol získať štvrtú pozíciu, no to bolo pri vyrovnanosti súperov maximum. 

„Je to škoda, no počas pretekaní sa stávajú aj takéto veci a musíme to akceptovať,“ zobral situáciu športovo Štofi Rosina.


Foto: gt2europeanseries.com

Žiaľ, ešte smutnejšie sa skončili druhé preteky víkendu v nedeľu. Tentoraz vyrážal na trať prvý Rosina, ktorý odovzdával Saelensovi štvrtú priečku. Belgický pretekár bol však po sobote asi príliš nabudený, pretože do svojho nedeľňajšieho stintu sa vrhol s veľkou vervou. Chvíľu sa húževnato  predieral dopredu, ale potom ho kontakt pri predbiehaní vozidla na treťom mieste roztočil a obidvaja skončili v štrku. Na trať muselo bezpečnostné vozidlo, no Saelens sa už nedokázal vyhrabať a za druhé preteky si KTM X-Bow GT2 s číslom 15 neodviezlo ani bod. 


Foto: gt2europeanseries.com

Slovensko-belgická posádka si tak zo Španielska berie len skromných dvanásť bodov a prepadla sa na priebežné tretie miesto. Strata sedemnásť, respektíve pätnásť bodov na posádky pred našou dvojicou síce ešte dáva malú nádej, pretože sa bude škrtať najhorší výsledok, no Rosina so Saelensom už však nemajú situáciu v rukách. Na posledných pretekoch vo Francúzsku budú potrebovať veľkú dávku šťastia. 

Sme realisti, ale urobíme všetko, čo bude v našich silách. Sezóna sa končí až posledným odmávnutím v cieli,“ stojí pevne na zemi Štofi Rosina.


Foto: gt2europeanseries.com

Finále na okruhu Paula Ricarda je na programe 6. – 7. októbra 2023.

Ľuboš Kašický

Spolupracujeme