Rallye Tatry premiérovo súčasťou oboch zónových šampionátov

Blížiaci sa 47. ročník Rallye Tatry (18. - 20. septembra 2020) bude súčasťou oboch rely šampionátov Zóny Strednej Európy (CEZ) pod hlavičkou Medzinárodnej automobilovej federácie FIA. Popradská rally privíta nielen novodobé rely špeciály, ale aj historické rely automobily. Usporiadatelia z AOS klub Poprad veria, že pod tatranské vrcholy zavítajú popredné posádky, ktoré budú súperiť o cenné body do týchto seriálov. 


Už v minulom roku bola Rallye Tatry prvýkrát zaradená do kalendára „historikov“ v rámci FIA Stredoeurópskej zóny (CEZ HA). Tento rok sa k nej priradila zóna pre súčasné rely autá. „Usilovne sme bojovali o pridelenie centrálnej zóny, kde je podľa európskych pravidiel podmienkou konanie dvojdňové rally, čo sa nám v neľahkej súčasnej situácii výrazne ovplyvnenej epidémiou koronavírusu podarilo. Chceme sa posunúť po športovej stránke a aj kvalitou štartového poľa opäť vyššie,“ uviedol Ing. Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ rally. Aktuálne termínový kalendár pre šestnásť štátov zo Strednej Európy zahŕňa spolu osem súťaží pre novodobé rely autá a šesť podnikov pre historikov. 


Okrem popradskej súťaže sa na území Slovenska pôjde Zóna Strednej Európy ešte v októbri v Košiciach. „Na zasadnutí Rady CEZ bolo v závere júla dohodnuté, že hodnotenie vo všetkých disciplínach motoristického športu sa bude počítať od 1. júla. Od uvedeného dátumu sa budú prideľovať body za absolvované súťaže, z dôvodu, že situácia v jarných mesiacoch bola vzhľadom k chorobe COVID-19 nemožná v zmysle voľného pohybu cez hranice. V každej disciplíne sa bude škrtať jedna súťaž,“ povedal Mgr. Tomáš Kunc, generálny sekretár Zóny strednej Európy. Konečná klasifikácia sezóny 2020 bude vypočítaná na základe výsledkov dosiahnutých vo všetkých pretekoch, pričom najhorší výsledok zo všetkých sa nebude počítať. V konečnej klasifikácii sa neobjavia ani výsledky z chorvátskej Rally Kumrovec, ktorá sa išla ešte pred vypuknutím koronavírusovej epidémie.


Nie je bez zaujímavosti, že v kalendári historikov nájdeme len súťaže na území Maďarska, Česka a Slovenska. „Je to dané zvláštnou dobou, ktorú prežívame dnes a denne. Kalendáre nie sú klasické, žiaľ problémy s koronavírusom sa podpísali v danej lokalite aj s úbytkom sponzorov a tým aj k nemožnosti organizovať rally,“ upresnil Kunc. Odvolané a zrušené už boli Rally Weiz v Rakúsku a Rally Nova Gorica v Slovinsku.


Ďalší spravodajský servis v rámci 47. ročníka Rallye Tatry 2020 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk a na facebookovom profile tatranskej rally. 

V Poprade 7. augusta 2020                               

Roman ORDELT   
tlačový tajomník
47. Rallye Tatry 2020                                                                                                 


Spolupracujeme