Prach vytrápil všetkých rovnako

Aj po treťom podniku sezóny Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaží 2022 zostáva na čele priebežného poradia topoľčianska posádka tímu MELICO RACING, Jaroslav a Erik Melichárekovci. 


V sedemnásťročnej histórii rely v Hustopečiach to bol iba druhý štart topoľčianskej posádky na miestnej šotoline. Chlapci však dobre vedeli čo ich čaká. Nesklamali ani predpovede, ktoré hlásali teploty okolo tridsať stupňov. 

„Mám také zvláštne pocity,“ priznal Jaro Melichárek už po obhliadkach. „Je to úplne iný charakter tratí, ako máme na Slovensku. Úzke, kľukaté šotolinové úseky sú naozaj náročné. Obávam sa trochu kombinácie prachu a vetra. Štartujeme iba v minútových intervaloch a to môže byť trochu problém, ak to vietor rozfúka. Budeme sa však musieť prispôsobiť podmienkam, ktoré nás čakajú.“


Jaro presne vystihol problém, ktorý súťažné posádky vytrápil najviac v prvej etapy.

 „Išlo sa nám zle. V prachu, ktorý zahustili ešte svetlomety, sme takmer nič nevideli. Raz sme museli dokonca zastaviť. Nechceli sme ísť naslepo a riskovať,“ krútil hlavou pretekár tímu MELICO RACING. 


Posádky upozorňovali usporiadateľov, aby intervaly medzi autami predĺžili na dve minúty, no neprešlo to. Celá štartová listina totiž obsahovala približne sto posádok, čo by výrazne súťaž predĺžilo. Škoda, pretože do výhody sa dostávala prvá posádka. Tie za ňou už však bojovali s viditeľnosťou. 


Hneď po prvej sekcii sa do čela slovenskej súťaže dostala česká posádka Filipa Mareša, ktorá sa zapísala aj do MSR a zaradila sa medzi najvážnejších súperov bratov Melichárekovcov v boji o titul. Jarovi s Erikom šotolina príliš nesadla a figurovali na treťom mieste za Marešom aj Grzybom.

 „Na prvom úseku to ešte bolo v pohode. Na druhom a treťom sme však všetko stratili. Čím viac šotoliny, tým viac strácame. Na asfalte je to ok, no na šotoline sa necítime dobre,“ vysvetľoval Jaro po prvej sekcii. 


V druhej sa k prachu pridala aj tma a výsledky sa už nemenili. Za prvý súťažný deň si preto topoľčianska posádka Fordu Fiesta RS WRC doviezla body za tretie miesto. 


Pre slovenský majstrák však v sobotu štartoval druhý súťažný deň, ktorý mal ešte väčší koeficient, ako ten prvý (pozn.: v tejto sezóne sa násobí počet bodov koeficientom podľa dĺžky etapy). 

„Chytili sme dobré tempo a vidno to aj na časoch,“ pochvaľoval si Erik po prvej sekcii druhej etapy. „Dnes dobre vidíme na cestu a ide sa nám lepšie. Trochu laborujeme s nastavením, pretože sme nemali možnosť pripraviť sa na takého podmienky dopredu. Pomaly sa to však zlepšuje a s týmto nastavením už dojazdíme aj druhú sekciu,“ potvrdil mladší z bratov, Jaro. 


Topoľčianska posádka si hneď v úvode druhej etapy vyjazdila na svojho rivala Grzyba malý náskok, ktorý držala celý deň na úrovni približne 1-2 sekúnd. Bojovalo sa doslova o desatiny sekundy. Ešte pred posledným úsekom Jaro s Erikom viedli nad Poliakom o 1,5 sekundy! O druhom mieste (za suverénnym Marešom) však napokon rozhodli záverečné kilometre úseku Diváky. 

„Dnes sa neprášilo tak, ako včera a úseky sa nám páčili viac. Išlo sa veľmi rýchlo a zvádzali sme pekný súboj s Grzybom. Škoda, že nám v závere odišli pneumatiky a nemali sme už dobrý grip. Urobili sme však maximum, čo sa dalo. Krásne sme si zasúťažili za čo ďakujeme našim súperom a rovnako tak usporiadateľom, ktorí pripravili krásnu kompaktnú súťaž. Škoda akurát tých krátkych intervalov medzi vozidlami v prvej etape,“ uzavrel obzretie sa za 17. ročníkom Rally Hustopeče Jaroslav Melichárek.


Topoľčianska bratská posádka si aj napriek tretiemu miestu udržala priebežné vedenie v slovenskom šampionáte, keď s 309 bodmi vedie o tri body pre Marešom a 57 bodov má náskok na tretieho Grzyba. Najbližšie MSR rely pokračuje súťažou v poľskom Rzeszowe až začiatkom augusta. 

Ľuboš Kašický


Spolupracujeme