Posádky ŠKODA na 1. a 2. místě ve WRC3 a Mikkelsen udržel celkové vedení v kategorii WRC2

sp_11063

Posádky s vozy ŠKODA na Chorvatské rallye (23.–25. dubna 2021), třetím kole FIA Mistrovství světa, dominovaly kategorii WRC3 a v kategorii WRC2 získaly cenné body do celkového hodnocení. V kategorii WRC3 zvítězili Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL) s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu LOTOS Rally Team, hned za nimi skončili s podobným vozem Emil Lindholm/Mikael Korhonen (FIN/FIN) z týmu Toksport WRT. Dvojice posádek Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA) a Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (N/N), jedoucí v týmu Toksport WRT s podporou ŠKODA Motorsport v rámci kategorie WRC2, dojela do cíle po 20 rychlostních zkouškách a 300,32 měřených kilometrech na třetím a pátém místě.

Asfaltové soutěže mají jedno společné: Tím, jak si posádky zkracují zatáčky, vytahují na silnici kameny a písek, a závodní stopa proto více klouže. První Chorvatská rallye, jež se jela v rámci FIA Mistrovství světa, proslula právě tímto fenoménem. Šotolina na trati přinesla v zatáčkách mnoho hodin a výletů mimo silnici.

Jednou z obětí byl i Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Ola Fløenem. Norská posádka jedoucí za podpory ŠKODA Motorsport ztratila již v pátek přibližně 40 minut, když po malém výletu mimo trať zlomila zavěšení zadního kola svého vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT. Pouze jejich technická zručnost je udržela v soutěži. Mikkelsen a Fløene nakonec v kategorii WRC2 dojeli na pátém místě a současně získali pět bodů navíc za vítězství v závěrečné Powerstage. A to stačilo, aby si udrželi celkové vedení ve své kategorii. Oproti tomu jejich kolegové v týmu Toksport WRT Marco Bulacia (BOL) a spolujezdec Marcelo Der Ohannesian (RA) jeli po celou dobu bez potíží. Jihoameričtí mladíci nakonec v kategorii WRC2 dojeli na třetím místě, což pro ně představovalo první umístění v této kategorii na stupních vítězů. Bulacia se tímto výsledkem dostal na druhou pozici v celkovém hodnocení jezdců kategorie WRC2. To znamená, že posádky týmu Toksport WRT jsou po třech letošních soutěžích na prvních dvou místech dané kategorie.

Po několik rychlostních zkoušek držely zákaznické posádky ŠKODA Motorsport v kategorii WRC3 první tři místa. Tento počet se snížil na dvě, když v neděli ráno mistři Evropy z roku 2019 Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB) ztratili se svým vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu SXM Competition asi minutu výletem mimo trať. Polské a finské posádce se tyto problémy vyhnuly, a tak české značce dojeli pro první dvě místa v kategorii WRC3. Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem z týmu LOTOS Rally Team vyhráli v dané kategorii, zatímco posádka Emil Lindholm/Mikael Korhonen, jedoucí s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT, skončila druhá. Ingram/Whittock nakonec dojeli do cíle na pátém místě v dané kategorii.

Následující soutěž FIA Mistrovství světa 2021 se pojede v jedné z nejzápadnějších oblastí Evropy. Portugalská rallye se bude konat v okolí přístavního města Porto od 20. do 23. května.