Pohár za prvé miesto z úvodného podujatia Auto Slalom Show putoval do Rakúska

Po vynútenej prestávke prvé kolo 5. ročníka AutoSlalomShow cupu 2020 odštartovalo uplynulý víkend 20.06.2020 na známom motokárovom okruhu v Dunajskej Strede. Pod zamračenou oblohou s občasnými prehánkami sa na štartovaciu čiaru postavilo 103 pretekárov, rozdelených do 11 kategórií. Na trati s rýchlymi pasážami, ale aj technickými prejazdami, sa najrýchlejším mužom v celkovom poradí, súčtom dvoch najlepších zajazdených časov, stal rakúsky pretekár Patrick Mayer na vozidle VW Golf I 16 V z tímu Mayer Motorsport s časom 02:58.048.

Za ním nasledoval maďarský pretekár Róbert Lovász na Suzuki ZX12R z tímu LOVRO-CAR Racing s časom 03:04.694. Trojicu najrýchlejších jazdcov prvého kola šampionátu uzatvoril Matúš Urík na Peugeote 106 gti z tímu JLM Racing s časom 03:04.711.

Poďme sa teraz pozrieť ako to vyzeralo v jednotlivých kategóriách. V kategórii S1 – sériové vozidlá do 1600 ccm bolo celkovo prihlásených 9 pretekárov. Tretie miesto obsadil Peter Ganóczy so svojou Hondou Civic z tímu Because Race Team. Lepšie sa darilo Viktorovi Magdolenovi s autom Peugeot 206, a časom rýchlejším o skoro dve sekundy si odniesol pohár za druhé miesto. Najlepší čas sa podarilo zajazdiť minuloročnému vicemajstrovi kategórie S1 Šimonovi Hajdamárovi na Toyote Yaris.

V kategórii S2 – sériové vozidlá do 2000 ccm si zmeralo sily šesť jazdcov. Tretiu pozíciu obsadil ďalší zahraničný jazdec na štartovnej listine, Rakúšan Michael Gartner na Renaulte Clio RS z tímu Mayer Motorsport. Zvyšné pozície si rozdelili slovenskí pretekári. Striebornú priečku bral Matúš Pavlík na Honde S2000,  a prvenstvo si uchmatol Lukáš Kadlec s Mazdou MX5 NC .

V kategórii S3 – sériové vozidlá nad 2000 ccm štartovalo 10 jazdcov. V súčte dvoch najlepších časov sa na tretie miesto prebojoval Andrej Paluška na BMW M3 E46.  S tesným náskokom 1,5 sekundy sa na druhú priečku dostal René Kováč na Opel Astra OPC, a zlatú pozíciu si vybojoval Karol Šedivý na VW Polo.

Trinásť pretekárov štartovalo v kategórii A1 do 1400 ccm. Tretie miesto sa podarilo uchmatnúť Tomášovi Hankovi na Honde Civic 4G z tímu LPDT_racing. Súboj o prvú priečku bol veľmi tesný, rozhodovali tisíciny sekundy. Napokon sa na druhej priečke ocitol Adam Páleník s Hondou Civic zo SKY Racing Teamu, a prvenstvo si vybojoval Marián Rybár s Nissanom Micra.

V kategórii A2 do 1600 ccm sa na štart postavilo 15 jazdcov. Spomedzi nich sa na stupne víťazov postavili,  Fillip Kúš na Honde Civic VTi , ktorý obsadil tretiu priečku, na druhom mieste skončil Zdenko Gergel ml. na Citroene Saxo VTS a víťazom kategórie sa s veľkým náskokom siedmych sekúnd stal Michal Novák rovnako na Citroene Saxo VTS.

Najpočetnejšie zastúpenou kategóriou bola A3 do 2000 ccm, kde si zmeralo sily 17 pretekárov. Tretie miesto obsadil Michal Korim na Honde Civic, druhý najlepší čas sa podarilo dosiahnuť Michaele Dorčíkovej z tímu ARC Bratislava s Hondou Civic, a na prvú priečku v rámci kategórie sa podarilo dostať Dávidovi Nemčekovi taktiež z tímu ARC Bratislava rovnako na Honde Civic.

V A4 nad 2000 ccm si sily zmeralo 10 jazdcov. Bronzovú medailu si po veľmi pekných súbojoch nakoniec odniesol Branislav Goga a jeho Honda S2000. S pekným náskokom troch sekúnd sa na striebornej priečke umiestnil Matej Farkaš na Audi 90 Quatro, a najrýchlejším pretekárom v kategórii A4 sa stal Dušan Škulavik na Mazde MX-5.

Druhou najviac zastúpenou kategóriou bola E1 – špeciál do 1600 ccm, kde sa o prvé tri miesta pobilo 13 pretekárov. Po troch ostrých meraných jazdách, z ktorých výsledný čas sa rátal ako súčet dvoch najrýchlejších jázd, sa na bedňu dostali Zsolt Halápi na VW Polo, ktorý bral 3 miesto. Druhé miesto obsadil Jaroslav Pienčík na Honde Civic, a najrýchlejšími kolami v tejto kategórii sa môže pochváliť Matúš Urík na Peugeote 106 GTI, ktorý si vybojoval prvú pozíciu.

V špeciáloch do 2000 cmm, teda v kategórii E2, mali všetci jazdci isté miesto na stupňoch keďže štartovali iba traja pretekári. Na treťom mieste napokon finišovala Zlatica Radičová na Peugeote 205Mi 16. Rýchlejšie kolá zajazdil Július Radič rovnako na Peugeote 205Mi 16, a prvenstvo si odniesol rakúsky jazdec Patrick Mayer na VW Golf I 16V, ktorý sa tiež stal celkovým víťazom prvého kola.

V E3 odštartovalo sedem jazdcov, spomedzi ktorých sa na stupne víťazov postavili Peter Sliacky na bronzovej priečke, Ladislav Paksi na Honde Civic na striebornej priečke, a víťazstvo si pre seba uchmatol druhý najrýchlejší jazdec prvého kola šampionátu Róbert Lovász na Suzuki ZX12R.

V prvom kole odštartovalo aj 8 pretekárok v kategórii Ženy. Dievčatá boli zároveň boli zaradené aj do jednotlivých kategórii podľa obsahu motora a rozsahu úprav. Najrýchlejšou jazdkyňou bola Michaela Dorčíkova na Honde Civic z tímu ARC Bratislava. Na druhom mieste skončila Zlatica Radičová  s Peugeotom 205Mi 16. Bronzovú medailu si napokon odniesla Kristína Hrušovská na Honde Civic.

Šampionát pokračuje dvojdňovým pretekom na dobre známej motokárovej dráhe v obci Trebatice. Štart druhého kola bude 4.7.2020 a tretie kolo odštartuje 5.7.2020. Určite sa máme na čo tešiť, kedže štartovať bude môcť až 125 pretekárov. Len tak pre zaujímavosť štartovná listina sa od spustenia registrácie zaplnila stovkou jazdcov len za 5 hodín. Vidíme sa v Trebaticiach.