Plný zásah v prvej sezóne

Oravčan Michal Krížo na seba upozornil hneď vo svojej prvej kopcovej sezóne, keď v triede zvíťazil vo všetkých pretekoch do ktorých vyštartoval.


Na slovenských kopcoch pomaly dorastá nová nádejná generácia pretekárov, ktorých srdcia pulzujú v štvortakte a v žilách im prúdi správne oktánové číslo. Napriek ťažkým časom, ktoré teraz žijeme je ich našťastie stále viac, čo znamená, že aj náš šport na kolesách má stále perspektívu. 


„Od malička mám vzťah k autám a sníval som, že raz sa aj ja postavím na štart a vyskúšam si ten vzrušujúci pocit, keď človek prestane vnímať všetko okolo a sústredí sa tú chvíľu, keď musí dobre vyštartovať a prejsť trať čo najrýchlejšie,“ priznáva sa 34-ročný rodák z Trstenej, pre ktorého bude rok 2023 navždy spojený s premiérovou sezónou v automobilovom športe. 


„Jednoducho prišiel správny čas a ja som sa rozhodol, že sa pokúsim absolvovať celú sezónu Slovenského kopcového pohára. Pripravil som Hondu Civic VTI a s malou dušičkou, plný očakávaní som sa koncom marca postavil na štart úvodného podniku na Slovakia Ringu,“ približuje svoje začiatky Mišo, ktorého Honda Civic VTI s objemom do 1600 cc vyštartovala v Triede NP2. 


„Nové prostredie, noví ľudia, všetko bolo nové a zaujímavé. Ďakujem chlapcom z AK Motoršportu, že mi pomáhali sa v tom zorientovať. Samozrejme, že preteky na ringu nebolo možné pomeriavať s tými pravými pretekmi do vrchu. Bol to však dobrý test. Skutočnú kopcovú premiéru som mal až takmer o dva mesiace neskôr, kedy sa jazdila Ústecká21-ka. A to teda bola paráda! Tam som si prvýkrát na vlastnej koži zažil ozajstné preteky do vrchu. Silná medzinárodná konkurencia na trati a prvé skúsenosti na takýchto profesionálne pripravených pretekoch. Tu som pochopil, že toto ma baví. Toto chcem robiť.“


Mišo Krížo následne pokračoval v Ožďanoch, Novej Bystrici, na Jankovom vŕšku a sezónu dokončil finálovým podnikom na Ostrej Lúke pri Zvolene. Spolu šesť súťažných víkendov a dvanásť súťažných dní, ktoré boli extra bodované. Je až neuveriteľné, že Oravčan vo všetkých dokázal zajazdiť najlepší čas a nestratil ani jeden jediný bod!


 „Niečo také som vôbec nečakal. Išiel som do sezóny s tým, že si idem dobre zapretekať a splniť si detský sen. Že v prvej sezóne vyjazdím v triede plný počet bodov, to mi ani nenapadlo,“ stále sa diví Mišo Krížo. „Naozaj som za to vďačný. Považujem tento výsledok za úspech celého tímu, nielen mňa, pretože cítim podporu ľudí okolo. Nielenže mi fandia, ale mi aj pomáhajú. Bez podpory rodiny a pomoci sponzorov by to bolo oveľa ťažšie. Za to im patrí veľké ďakujem.“ A špeciálne ďakujem mojej dcérke Karolínke, že mi drží palčeky.“


Pre Oravčana bol domácimi pretekmi štart v Novej Bystrici, ktoré sú od domova najbližšie. 

„Áno, boli to jednoznačne najvydarenejšie preteky, pretože som dokázal uspieť nielen v SKP, ale v porovnaní so všetkými štartujúcimi som vyjazdil úžasné jedenáste miesto absolútne,“ považuje si Michal, no jedným dychom dodáva.


 „Najkrajšie preteky mojej úvodnej sezóny však boli práve na Ostrej Lúke. Už som mal isté víťazstvo v triede a v absolútnom hodnotení SKP som skončil na druhom mieste. Vyslovene som si tento víkend užíval výbornú atmosféru. V paddocku sme skvelá partia pretekárov a užívame si nielen štart na trati, ale aj celý spoločný víkend. Myslím si, že tak to má byť. Život si treba užiť a nestresovať sa príliš výsledkami. Oveľa podstatnejšie je, že robíme čo nás baví. Plníme si pretekárske sny. Preto som s mojou premiérovou sezónou spokojný a verím, že nebude posledná,“ uzatvára nádejný slovenský pretekár.


Ľuboš Kašický

Spolupracujeme