Na Pezinskej Babe sa predstaví aj autonómne auto

P2120746
Foto: SimRod

Autonómne vozidlá. Hudba budúcnosti, alebo realita? O tejto téme by sme sa mohli zhovárať veľmi dlho. Jedno je však isté, takéto vozidlo sa predstaví aj v rámci TODOS Ceny Slovenska na Pezinskej Babe.


Foto: SimRod

Nie nebojte sa, za volantmi pretekárskych vozidiel nebudú chýbať ich jazdci, tak ďaleko sme sa ešte nedostali a pevne veríme, že v prípade pretekov automobilov sa ani nikdy do tohto stavu nedostaneme. Vozidlo SimRod sa predstaví v úlohe predjazdca, pričom členovia výskumného tímu Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity na tomto elektro vozidle predvedú, ako budú v budúcnosti vedieť autá jazdiť samé, bez šoféra. 


Foto: SimRod

Napriek faktu, že plná prevádzka autonómnych vozidiel je zdá sa stále ešte iba hudba budúcnosti, pričom ich vývoj najviac napreduje v dielňach niektorých svetových gigantov, jedno takéto vozidlo vzniklo už aj u nás, na Slovensku. A práve na Pezinskej Babe v rámci podujatia TODOS Cena Slovenska Pezinok Baba 2020 členovia výskumného tímu Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity. 


Foto: SimRod

Pre Strojnícku fakultu STU je projekt integrácie autonómnych technológií do elektromobilu SimRod a aj následná spolupráca na vývoji inteligentných vozidiel príležitosť pre skvalitnenie vzdelávania študentov, ktorí tak môžu získavať praktické skúsenosti vrátane práce so špičkovým softvérom pre simulácie a vytváranie takzvaných digitálnych dvojčiat.

Ako to dopadne a ako sa ďalej budú vyvíjať inteligentné vozidlá, to ešte v budúcnosti uvidíme, teraz si prvé slovenské autonómne vozidlo užijeme na trati úvodného kola AZ Car Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu 2020.

Miro Majláth
tlačový tajomník
TODOS Cena Slovenska 2020

Spolupracujeme