Môlča odpočítava posledné dni

Už len čosi menej ako týždeň ostáva do štartu prvého tohtoročného slovenského autokrosového podujatia zaradeného do seriálu majstrovstiev Zóny strednej Európy. Organizačný výbor usilovne pracuje na príprave areálu, o čom sa môžete presvedčiť na sociálnych sieťach, kde rovnako tak prebieha aj súťaž o zvezenie v rally špecáli Lada VFTS na horúcom sedadle vedľa Peťa Ďurkoviča (viac o súťaži TU: https://motorsportmedia.sk/zazite-jedinecny-zazitok-v-molci) . 


Čo je však nemenej zaujímavým faktom je to, že počet prihlásených pretekárov do tohto podujatia už prekročil sedemdesiatku , pričom prihlásení sú aktuálne pretekári zo šiestich európskych krajín. Poďme si preto priblížiť, ktoré zaujímavé mená nás čakajú naprieč celým štartovým poľom. 

Tak ako aj po minulé roky, aj v roku 2024 uvidíme v Môlči aj nádejné autokrosové talenty , ktoré ešte pred nedávnom ťahali po dvoroch oranžové tatrovky – vek týchto jazdcov  častokrát horko – ťažko prekročí číslo 5, avšak ich nasadenie  a entuziazmus je rovnako veľké ako v ktorejkoľvek inej autokrosovej divízii – reč je o divíziach Racer buggy, kde aktuálne máme prihlásenú zatiaľ šesticu pretekárov – Jakuba Tkáčika (SVK) , Filipa Krejbicha (CZE), Sebastiana Mádyho (SVK) a Alexeja Šveca (SVK) v divízii Racer Buggy 125 a Leu Mihályovú (SVK) a Jakuba Kučeru v slabšej divízii Racer Buggy 160 (CZE). 


V autokrosovej hierarchii nasleduje ako ďalšia divízia Junior Buggy, kde zatiaľ máme prihlásenú len dvojicu pretekárov – Alexa Macošku (SVK) a Lukáša Hovorku (CZE) , avšak veríme, že počet pretekárov v tejto divízii ešte narastie, nakoľko dokáže častokrát priniesť divákom priam nervy drásajúce súboje autokrosovej mládeže. 

Winninger (AUT), Fodor (HUN), Kastner (AUT)  či Jeras (SVN) a medzi nimi jediný slovák – Dušan Králik – to sú zatiaľ mená, ktoré sa budú chcieť v Môlči pobiť o stupienok najvyšší v rámci divízie Buggy 1600. Komu sa preteky podaria najlepšie, to sa dozvieme už za necelý týždeň. 


Ostré lakte, najrýchlejšie časy a „prekoňované“ motory -  to je kráľovská divízia Superbuggy. Po vydarených pretekoch v maďarskom Nyiráde príde určite s novou technikou pre túto sezónu a s  veľkou chuťou „trhnúť stupienok najvyšší“ Milan Rýzek (SVK).  Bude však mať neopomentueľných konkurentov – Thomasa Markusa (AUT) či Josefa Jonáša (CZE). Na trati však určite neuvidíme len túto trojicu pretekárov -  do Môlče sa pripravujú aj Martin Chasník (SVK) , Dušan Jankovích (SVK) či Vašek Rojar (CZE). Po roku opäť uvidíme aj domáceho pretekára Igora Škrovinu.


Na svoje si však prídu aj fanúšikovia „plechových áut. 

V zozname prihlásených nám aktuálne figurujú viac či menej známe mená naprieč všetkými autokrosovými divíziami. Tešiť sa môžeme napríklad na dlhoročného účastníka autokrosových podujatí Miroslava Valla na Fiate Grande Punto, ktorý sa predstaví v divízii Touring Autocross 1600. Pre pretekára z neďalekých Sklených Teplíc ide o domáci pretek, takže určite bude mať medzi divákmi svojich priaznivcov. O čo najlepšie umiestnenie na stupni víťazov však určite budú chcieť v tejto divízii zabojovať aj ďalší, napríklad Martin Nôžka na VW Polo, ktorého pretekársky špeciál si môžete pozrieť v týchto dňoch v nákupnom centre Terminal v Banskej Bystrici. Na trati by sme mali v tejto uvidieť aj pravidelného účastníka zónových podujatí, Slovinca Žigu Kraševca , srbského pretekára Branislava Mandica, či banskoštiavničana Michala Ľuptáka na Škode Felicia. Ako dopadnú jednotlivé rozjazdy a poradie pretekov, to uvidíme už počas budúceho víkendu. 


Mnoho fanúšikov sa určite teší aj na súboje v najsilnejšej divízii Touring Autocross, kde  sa môžeme tešiť či už na slovenských pretekárov – Jána Šeba, Branislava Adamíka (obaja Mitsubishi Lancer Evolution) ale napríklad aj na účasť zahraničných pretekárov – či už čecha Jiřího Breta s VW Polo GTI, taliana Natale Casalboniho na Mitsubishi Colt , ktorý v uplynulých rokoch na trati často zvádza napínavé súboje „plech na plech“ práve s našim Jankom Šebom, alebo aj ostatnými pretkármi v tejto divízii. Medzi prihlásenými rovnako figurujú aj ďalšie zahraničné mená – rakúšan Markus Neuhauser na Forde Fiesta, či dvojica vozidiel Mazda, konkrétne Mazda 2 a Mazda RX8 v rúkách českých pretekárov Lukáša a Pavla Vávrových. 


Na trati sa nám počas víkendu 8-9.6.2024 predstaví aj početné pole pretekárov v rámci Hobby autokrosu. Komletný zoznam prihlásených , ktorý je pravidelne aktualizovaný nájdete na : http://www.sams-asn.sk/prihlaska3.php?co=5&idpr=262&xx=9481_941

Organizačný výbor pretekov v Môlči Vás srdečne na tento pretekársky víkend pozýva a teší sa na Vašu návštevu! 

Viac informácií

Spolupracujeme