Mladý Solberg to naložil Ostbergovi aj Lukyanukovi

02-Trophy-presentation
Foto: fiaerc.com

Pochybuje ešte niekto, že v synovi Pettera Solberga rastie budúci svetový šampión? Iba 18-ročný chlapec znova „vyfliaskal“ celú európsku špičku na súťaži v Lotyšsku.


Foto: fiaerc.com

Posádka Oliver Solberg a Aaron Johnston , na vozidle Volkswagen Polo GTI R5, zvíťazila v druhom podniku Majstrovstiev Európy 2020, ktorý sa jazdil v lotyšskej Liepaji, spôsobom štart cieľ. V závere sa začínali ozývať problémy motora (možno elektronika), no aj toto Oliver ustál a deprimoval svojim výkonom hviezdy svetových súťaží, akými sú Lukyanuk, Ostberg, Breen, či Gryazin.


Foto: fiaerc.com

„Bolo to veľmi náročné. V žiadnom prípade to nebola ľahká súťaž pre mňa,“ povedal v cieli mladík Solberg. Nevyšiel nám celkom štart, ale tlačili sme to, čo to šlo. V závere prvej etapy sme asi dvadsať sekúnd stratili hodinami, no udržali sme vedenie. V druhej etape som sa snažil vybudovať si náskok a šiel som, ako som najlepšie vedel. Auto bolo úžasné. V závere išiel motor chvíľu iba na tri valce, no potom sa to reštartovalo a mohol som tlačiť až do konca. Do posledného kilometra som sa však bál, aby motor vydržal,“ prezradil Oliver, ktorý po vlaňajšom víťazstve v Lotyšsku tu dokázal znova zvíťaziť a je to už jeho druhé víťazstvo v Majstrovstvách Európy z troch štartov!!!


Foto: fiaerc.com

Nuž a súperi len otvárali oči. „Neboli to zlé preteky,“ krútil hlavou Alexej Lukyanuk. „Auto fungovalo, pneumatiky fungovali a my sme skúšali ísť čo to dá. Naviac sme však zjavne nemali. Sme však spokojní, že sme získali dobré body do šampionátu a že sme v cieli.“ Pre Rusa a jeho Citroen C3 R5 to stačilo, aby si udržali vedenie v priebežnom poradí Majstrovstiev Európy po dvoch podnikoch. Rozdiel na druhého Solberga juniora je však iba mizerné štyri body a zdá sa, že aj bez Covidu bude v tomto šampionáte poriadne horúco.


Foto: fiaerc.com

Druhý vlastne skončil Mads Ostberg a Torstein Eriksen (Citroen C3 R5), no tí nejazdili na body do Európy a pre Lukyanuka sa tak počítajú body za druhé miesto. Na peknom treťom mieste v ERC skončil debutant, 27-ročný Eerik Pietarinen, ktorý spolu s Antti Linnaketom doviezli svoju Škodu Fabia R5 na vynikajúcom štvrtom mieste, respektíve brali body do Európy za tretie miesto. „Som veľmi šťastný z tohto výsledku. Urobili sme veľa chýb, no auto fungovalo perfektne a pomohlo nám veľa zachrániť,“ radoval sa talentovaný Fín.


Foto: fiaerc.com

Žiaľ, ako je už zvykom, zo Slovákov sme na štarte nemali nikoho a tak si aspoň povedzme, že najlepším Čechom bol 21-ročný Erik Cais, ktorý s Jindřiškou Žákovou svoju Ford Fiestu Rally2 doviezli na slušnom dvanástom mieste. „Užili sme si to a som rád, že sme v cieli,“ povedal mladý Čech na konci súťaže. Druhým českým zástupcom bola posádka Martina Radu a Jara Jugasa, ktorý svoj Abarth 124 Rally RTG síce doviezli na poslednom mieste v Európe, no boli spokojní s tým, čo sa v súťaži naučili a že došli do cieľa. Útechou im bolo aj víťazstvo v Pohári, kde nemali súpera. 


Foto: fiaerc.com

Šampionát Majstrovstiev Európy má teraz mesiac prestávku, pretože pokračuje až v septembri odloženým podujatím na Azorských ostrovoch (17. – 19. septembra 2020).


Foto: fiaerc.com

Výsledky súťaže v Lotyšsku:

1. Oliver Solberg (SWE)/Aaron Johnston (IRL) Volkswagen Polo GTI R5 1h27m23.0s
2. Mads Østberg (NOR)/Torstein Eriksen (NOR) Citroën C3 R5 +20.1s
3. Alexey Lukyanuk (RUS)/Dmitry Eremeev (RUS) Citroën C3 R5 +37.2s
4. Eerik Pietarinen (FIN)/Antti Linnaketo (FIN) Škoda Fabia R5 +1m34.1s
5. Craig Breen (IRL)/Paul Nagle (IRL) Hyundai i20 R5 +1m51.3s
6. Emil Lindholm (FIN)/Mikael Korhonen (FIN) Škoda Fabia Rally2 Evo +1m53.1s
7. Grégoire Munster (LUX)/Louis Louka (BEL) Hyundai i20 R5 +2m19.7s
8. Mikko Heikkilä (FIN)/Henri Arpiainen (FIN) Škoda Fabia Rally2 Evo +2m35.9s
9. Efrén Llarena (ESP)/Sara Fernández (ESP) Citroën C3 R5 +3m23.2s
10. Sean Johnston (DEU)/Alex Kihurani (GBR) Citroën C3 +3m48.1s
11. Raul Jeets (EST)/Andrus Toom (EST) Škoda Fabia R5 +3m57.4s
12. Erik Cais (CZE)/Jindřiška Žáková (CZE) Ford Fiesta R5 MkII +4m17.6s
13. Miko Marczyk (POL)/Szymon Gospodarczyk (POL) Škoda Fabia Rally2 Evo +4m42.0
14. Dominik Dinkel (DEU)/Ursula Mayrhofer (AUT) Škoda Fabia Rally2 Evo +5m08.0s
15. Niki Mayr-Melnhof (AUT)/Poldi Welsersheimb (AUT) Ford Fiesta R5 MkII +6m02.3s

FIA ERC2: Tibor Érdi Jr (HUN)/Szabolcs Kovács (HUN) Mitsubishi Lancer Evolution X
FIA ERC3: Ken Torn (EST)/Kauri Pannas (EST) Ford Fiesta Rally4
FIA ERC1 Junior: Oliver Solberg (SWE)/Aaron Johnston (IRL) Volkswagen Polo GTI R5
FIA ERC3 Junior: Ken Torn (EST)/Kauri Pannas (EST) Ford Fiesta Rally4
Abarth Rally Cup: Martin Rada (CZE)/Jaroslav Jugas (CZE) Abarth 124 rally

Spolupracujeme