Mičko predjazdcom F1!

Po Malchárkovi a Rosinovi sa Braňo Mičko stane tretím Slovákom, ktorý bude jazdiť v prestížnej sérii Porsche pred pretekmi formuly jeden. Udeje sa tak prvý decembrový víkend na okruhu v Bahrajne.


30. novembra 2020 – Svoj doteraz najúspešnejší rok v automobilovom športe, keď po premiérovom víťazstve s vozidlom Porsche 718 Cayman GT4 pomohol tímu LAMA RACING k tretiemu miestu v absolútnom hodnotení série Porsche Sprint Challenge Central Europe, zakončí Dubničan sezónu štartom na pretekoch prestížnej série Porsche Sprint Challenge Middle East v Bahrajne. Tieto preteky sa jazdia ako sprievodný program tesne pred veľkou cenou formuly jeden.


„Vidieť preteky F1 je snom každého automobilového fanúšika a mne sa teraz dokonca naskytla príležitosť zajazdiť si na rovnakej trati, ako jazdia najväčšie hviezdy autošportu,“ neskrýva nadšenie Braňo Mičko. „Teším sa ako malý chlapec a chcem si vychutnať každý okamih. Premiérová sezóna na okruhoch sa skutočne vydarila a toto je jej nádherným vyvrcholením.“ Porsche Supercup je dlhoročnou súčasťou kalendára F1 a na Strednom východe je teraz jeho obdobou Porsche Sprint Challenge. „Keď prišla takáto možnosť, tak som ani na okamih neváhal,“ vraví Mičko, ktorý pred odletom do Bahrajnu musel splniť náročné protiepidemiologické opatrenia súvisiace s celosvetovou pandemickou situáciou.


Celý kolotoč tohtoročného šampionátu F1 funguje v prísnej epidemiologickej bubline a tomu sa musia prispôsobiť aj všetky sprievodné série. V Bahrajne to je okrem Porsche Challenge aj Formula 2. Víkendový program druhej tohtoročnej veľkej ceny na okruhu v Bahrajne otvára v piatok 4. decembra práve séria Porsche Sprint Challenge svojim úvodným tréningom. Po nej potom na trať vyrazia najprv monoposty F2 a následnej formula jeden. Na rozdiel od prvého víkendu veľkej ceny Bahrajnu (27. - 29. 11. 20), kde sa jazdilo na klasickom okruhu určenom pre Grand Prix, sa budúci víkend (Grand Prix Sakhir) bude jazdiť na takzvanom vonkajšom okruhu. Ten je o približne dva kilometre kratší, keď vynecháva vnútornú technickú pasáž. Na druhej strate je však oveľa rýchlejší a nekompromisnejší. „Okruh v Bahrajne je mimoriadne náročný na pneumatiky,“ vysvetľuje Dubničan. „Jeho vonkajší profil sa zvykne používať viac na testovanie a dáva vozidlám poriadne zabrať. Usporiadatelia ho zvolili do kalendára ako druhú alternatívu k pretekov F1, ktoré sa tu vďaka koronavírusu jazdia dva víkendy po sebe.“


Celý program sprievodnej série Porsche Sprint Challenge Middle East je rozdelený do troch dní. V piatok sú na programe dva voľné tréningy, keď ten prvý sa bude jazdiť za svetla a druhý až večer, pod umelým osvetlením. Tu treba pripomenúť, že časový posun oproti stredoeurópskemu času je plus dve hodiny. V sobotu znova program na okruhu začína Porsche Challenge kvalifikáciou. Prvé preteky série sa potom jazdia medzi tretím tréningom F1 a kvalifikáciou F1 od 18.30 h. miestneho času (16.30 CET). Vyvrcholením série sú druhé preteky, ktoré štartujú v nedeľu 6. decembra medzi pretekmi F2 a veľkou cenou F1, o 16.30 h. miestneho času (14.30 CET). Obidva šprinty sa jazdia na 17 kôl, respektíve 25 minút. 


Braňo Mičko bude v Bahrajne reprezentovať Slovensko vo farbách slovenského tímu LAMA RACING na vozidle Porsche 718 Cayman GT4. „Chcem sa poďakovať všetkým obchodným a reklamným partnerom za podporu, ktorú si nesmierne vážim a budem sa snažiť odmeniť čo najlepším výsledkom aj na pretekoch v Bahrajne. Ďakujem, že mi držíte palce,“ vraví Braňo Mičko.


Ľuboš Kašický

Spolupracujeme