Marián Kalina vybojoval majstrovský titul v skupine a triede 6

Majstrom Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu v skupine 6 a triede 6 sa v sezóne 2023 stáva Marián Kalina. Asi takto nejako by znelo moderátorské zahlásenie v televíznych správach.


Tridsaťjeden ročný sympatický chalan pochádzajúci z obce Henckovce pri Rožňave sa s motoristickým športom stretával už od útleho veku a to vďaka neďalekej Dobšinej, kde sa každoročne konali preteky automobilov do vrchu a pred dlhými rokmi aj rally súťaže. A to bol základ na to, aby ho to ťahalo za volant pretekárskeho vozidla.

„Je pravda, že od malička som chodieval s otcom, alebo krstným otcom na preteky. A to nielen do Dobšinej, ale napríklad aj na Pezinskú Babu, kde som bol prvýkrát ako šesť ročný. Práve tu sa vtedy jazdil európsky šampionát a ja som neskutočne obdivoval všetkých tých jazdcov. Boli to v mojich očiach doslova hrdinovia,“ začal s rozprávaním Marián Kalina.


Detský sen bol na svete, alebo lepšie povedané v Majovej hlave a tak bola iba otázka času, kedy túto lásku pretaví na realitu. To sa stalo pred viacerými rokmi a nebol to práve volant, čo Majo držal v rukách.

„No veru volant to nebol, ale bol to rozpis na rally a namiesto rúk a nôh som používal iba ruky na prevracanie strán v rozpise a ústa na diktovanie. Celé to začalo tým, že som vojak z povolania a bol som preradený do Nitry. Tu som sa zoznámil s Vladom Vlhom, ktorý ma oslovil, či by som mu nechcel robiť spolujazdca na rally. Priznávam, nemusel ma vôbec presviedčať, ihneď som súhlasil. No a bol som v tom až po krk,“ dodal so smiechom Majo Kalina.


Po prvých skúsenostiach na sedačke spolujazdca prišlo vozidlo Peugeot 206 RC a konečne aj kontakt s volantom. Všetko sa to udialo v rámci Slovenského kopcového poháru, ktorý Marián Kalina v sezóne absolútne vyhral. A odvtedy už kopce neopustil, akurát sa posunul do veľkých majstrovstiev.


V tohtoročnej sezóne pri pohľade do výsledkovej tabuľky seriálu Dynamax Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu treba iba konštatovať, že Majo spomedzi desiatich pretekov vyhral v triede 6 celkovo sedemkrát a trikrát dojazdil na druhom mieste. V rámci medzinárodných majstrovstiev to bolo jedenásť pretekov a osem víťazstiev. Tento bodový zisk mu na konci sezóny vyniesol hneď dva majstrovské tituly a to ako v skupine 6, tak aj v triede 6. 

„V rámci tohtoročnej sezóny som absolvoval všetky podujatia na Slovensku. Spomedzi zahraničných som bol iba v Rakúsku v Rechbergu, takže som do skupiny musel poriadne naháňať body na domácich tratiach. O umiestnenie som so svojimi súpermi bojoval až do poslednej jazdy a našťastie sa mi to podarilo. Som naozaj šťastný a rád by som poďakoval priateľke Terke za catering, ktorý zabezpečovala na všetkých pretekoch, mechanikom Maťovi a Igorovi, celej rodine, či už z mojej, ale aj Terkinej strany a v neposlednom rade všetkým darcom 2% z dane pre Občianske združenie KŠ Racing team, ktorý som celú sezónu reprezentoval, bez ktorých by som tento úspech nevedel dosiahnuť.“ ukončil rozprávanie Marián Kalina.


Kopcová sezóna už síce skončila, ale ak všetko dobre pôjde tak s Majom by sme sa ešte v tohtoročnej sezóne mohli na nejakom podujatí stretnúť. Či to bude v úlohe jazdca, alebo spolujazdca, to bude prekvapenie.

Miro Majláth   

Spolupracujeme