Keď sa sen stáva skutočnosťou

Spisak_RallyLegend2021-17
Foto: Pál Bence

Bratia Paľo a Štefan Spišákovci, z Moldavy nad Bodvou, si štartom na slávnej Rallylegend v San Maríne splnili jeden veľký sen.


Foto: Pál Bence

Ak si dobre pamätám, tak v roku 2013 si to v San Maríne užili Prešovčania Igor Drotár a Vlado Bánoci. Odvtedy (keď sa mýlim, opravte ma) sa do Najvznešenejšej republiky San Maríno (Serenissima Republica di San Marino) nevybral na štart žiadny Slovák. Nesmieme však zabudnúť ani na tri účasti Stana Koiša v rokoch 2010-2012. Chudobnú bilanciu slovenských posádok v najmenšom štáte na svete teraz konečne vylepšili dvojčatá z Moldavy. 

„Bol to taký spontánny nápad,“ vysvetľuje Paľo Spišák. „V období Covidu sme toho veľa nenajazdili a tak sme si chceli užiť aspoň na augustovej Barumke v Zlíne. Dali sme dokopy nejaké peniaze a vydali sa na Moravu. Bol to jubilejný ročník a my sme si to s bratom parádne vychutnali. Naša jazda sa páčila našim fanúšikom, ktorí nečakane prišli s nápadom skúsiť štart aj na Rallylegend v San Maríne. Bola to krásna predstava, ale kde na to zobrať peniaze? Naši úžasní priatelia a fanúšikovia navrhli, že vytvoríme zbierku a skúsime vyzbierať na spoločný účet potrebné prostriedky. To sa nakoniec podarilo a my sme mohli začiatkom októbra vyraziť za splnením nádherného sna.“


Foto: Pál Bence

Malá skupinka fanúšikov, členov tímu a posádka teda zamierila na Apeninský polostrov. Mini republika o rozlohe 61 km štvorcových a s približne tridsaťtisíc obyvateľmi leží neďaleko známeho letoviska Rimini, smerom do vnútrozemia. 

„Ja som šiel s prívesom a cesta mi trvala približne pätnásť hodín. Preto som už vyrážal v utorok. Ostatní išli neskôr,“ vysvetľuje Paľo. „V stredu sme urobili „preberačky“ a vo štvrtok sme šli na obhliadku trate. V piatok sme potom absolvovali dvakrát trať shakedownu. Samotná súťaž odštartovala v piatok večer dvojicou eresiek na šesťkilometrovom úseku priamo v San Maríne. Medzi piatkovými ereskami sme však mali „úpečko“, počas ktorého sme mali spoločnú slávnostnú večeru na hrade nad mestom. Bol to nádherný zážitok. Druhá rýchlostná skúška však začínala až okolo polnoci a na hotel sme dorazili ráno okolo pol piatej. Bol to veľmi dlhý a náročný deň, ale úžasný.“


Foto: Pál Bence

Rallylegend v San Maríne sa jazdí od roku 2003 a hlavnou myšlienkou bolo dať dokopy slávne mená automobilových súťaží a legendárne autá, ktoré by potešili oko každého fanúšika. V tomto roku sa už konal devätnásty ročník a Spišákovci si mali možnosť užiť spoločnosť takých hviezd, akými sú Francois Delecour, Craig Breen, či Gustavo Trelles.

 „Bol to neskutočný zážitok. Ani si tak narýchlo neviem spomenúť na všetky mená slávnych pretekárov, ktorých sme stretli,“ pokračuje Paľo Spišák. 


Foto: Pál Bence

Mimochodom nielen slávne mená pretekárov, ale ešte slávnejšie legendy na štyroch kolesách obdivovali chlapci z Východného Slovenska. 

„Lanciu Stratos, alebo Delta Integrale (a ďalšie) som doteraz videl akurát na obrázku a teraz sme sa jej mohli dotknúť.“


Foto: Pál Bence

V sobotu sa však bolo treba rýchlo aspoň kúsok vyspať. Už medzi deviatou a desiatou hodinou ráno totiž chlapci museli vybrať svoju Ladu VFTS z uzatvoreného parkoviska a pripraviť na druhú etapu. Tá štartovala o štrnástej, no na slovenskú posádku došiel rad niekedy pred šestnástou hodinou. 

„Žiaľ, asi po dvesto-tristo metroch od štartu prvej sobotňajšej rýchlostky nám zhasol motor. Snažili sme sa zistiť dôvod, ale nedokázali sme identifikovať príčinu. Nešťastne sme museli vyčkať pri pokazenom aute až do skončenia etapy, kým nám ho odtiahli do servisu. Nakoniec sme poruchu našli a opravili, no v nedeľu sme sa mohli vrátiť do súťaže už len cez Super Rally System. Nedeľňajší úsek mal iba štyri kilometre a išiel sa dvakrát. Nám sa však aj na takom krátkom úseku podarilo úplne zničiť zadné gumy. Do druhého prejazdu sme nasadili ďalšie a aj tie sme na poslednej ereske zničili. Ale stálo to za to. Výborne sme si zajazdili. Celé podujatie bolo perfektne zorganizované a pre všetkých to bol parádny zážitok. Chceme sa s bratom veľmi pekne poďakovať všetkým našim fanúšikom a priateľom, vďaka ktorým sme mohli absolvovať tieto legendárne preteky. Nikdy na to nezabudneme. A kto vie? Snáď to nebolo poslednýkrát,“ uzatvára fantastický zážitok o desať minút mladší brat z dvojčiat Spišákovcov, Paľo. 

Foto: Pál Bence

Foto: Pál BenceFoto: Pál Bence

Spolupracujeme