Keď je dobrá partia, aj radosť z pretekania je väčšia

Po tom, ako vynechal úvodný podnik na Slovakia Ringu, otvoril Stano Buzalka tohtoročnú sezónu MMSR PAV 2022 štartom na domácich pretekoch na Ostrej Lúke pri Zvolene. 


Už pri svojom majstrovskom debute v sezóne 2019 ukázal Stano Buzalka na Ostrej Lúke svoj potenciál, keď vybojoval výborné tretie miesto. V nasledujúce, skrátenej sezóne 2020, nenašiel v triede 2a súpera a v závere roka sa radoval aj z majstrovského titulu. Ostatný víkend na Ostrej Lúke pri Zvolene bol však pre Banskoštiavničana dlho očakávaným návratom po vlaňajšej kovidovej prestávke. Stano nesklamal a vrátil sa znova na čelné priečky.

„Trať na Ostrej Lúke mám veľmi rád. Vlastne ju môžem pokojne považovať za domácu, pretože je k môjmu domovu najbližšie. Navyše práve na tejto trati som už viackrát úspešne štartoval,“ vraví vášnivý pretekár, ktorý kedysi začínal na dvoch kolesách a až neskôr presedlal na tie štyri. 


Stano Buzalka štartuje s Mitsubishi Lancer evo IX v silnej triede 2, ktorá má ambície aj na absolútne poradie. 

„Samozrejme, ako každý pretekár, aj ja sa snažím zajazdiť vždy čo najlepší výsledok. Pretekanie milujem a myslím si, že viem aj prehrávať. Na Ostrej Lúke sme sa znova zišli skvelá partia pretekárov a nič sme si nedarovali. Naťahovali sme sa o desatinky a poriadne sme si to spolu užívali. Keď je dobrá partia, aj radosť je potom väčšia,“ usmieva sa spokojne Banskoštiavničan. 


O tom, že sa domáci víkend Buzalkovi vydaril svedčí aj pohľad do výsledkovej listiny. V triede 2 sa odohrával nádherný súboj nielen o pódiové pozície v rámci triedy, ale aj v rámci celkového poradia z približne šesťdesiatky štartujúcich pretekárov. Počas prvého súťažného dňa Stano tesne atakoval obidve pódiá a nakoniec obsadil tretie miesto v triede 2 a štvrté v absolútnom hodnotení.

 „Po prvej ostrej jazde ma začala trápiť spojka a musel som sa s tým popasovať po celý zvyšok víkendu,“ vysvetľuje Buzalka, ktorý aj napriek týmto problémom svoj výkon v nedeľu, počas druhého súťažného dňa, ešte vylepšil.


 V triede 2 sa radoval zo striebornej pozície, ktorá mu pomohla presadiť sa aj na pódium absolútneho poradia. 

„Tretie miesto za bezkonkurenčným Maťom Juhásom a za Mišom Žiakom potešilo určite nielen mňa, ale aj všetkých našich fanúšikov, ktorí ma prišli na Ostrú Lúku opäť povzbudiť. Mám z toho veľkú radosť a chcem sa im za ich podporu poďakovať. Veľmi pekne ďakujem aj mojim partnerom, bez ktorých by to bolo oveľa ťažšie. Ak by som mal hodnotiť svoj úvodný víkend v tejto sezóne, tak nemôžem použiť iné slovo, ako spokojnosť. Podujatie sa naozaj vydarilo. Usporiadatelia v neľahkých podmienkach zasa dokázali malý zázrak a pripravili krásne preteky, ktoré prilákali na trať veľké množstvo fanúšikov. Nebyť môjho malého problému so spojkou, tak by to bol absolútne dokonalý víkend. Som však správne navnadený a už sa teším na naše ďalšie preteky,“ uzatvára Stano Buzalka.


Čierne Mitsubishi Lancer so Stanom uvidíme najbližšie v závere mája v českom Šternberku, ktorý je štvrtým podnikom MMSR PAV 2022. Buzalka v rozbiehajúcej sa sezóne štartuje v Medzinárodných Majstrovstvách Slovenska pretekov automobilov do vrchu, pričom niektoré podujatia vynechá. 

Ľuboš Kašický

Spolupracujeme