Jakub Šipka má za sebou premiérovú kopcovú sezónu

Za takmer päťdesiat rokov organizácie pretekov automobilov do vrchu na Jankovom vŕšku sa z radov organizátora zrodilo viacero jazdcov. V tomto roku sa medzi nich zaradil aj Bánovčan Jakub Šipka.

Bánovce nad Bebravou a ich najbližšie okolie žije pretekmi automobilov do vrchu už od roku 1974. V tom momente ešte Jakub Šipka ani nebol na svete. Jeho prvý kontakt bol práve na spomínanom kopci, keď ako malý chlapec chodil s otcom sledovať výkony vtedajších pretekárskych hviezd. O mnoho rokov neskôr už Jakub stál popri trati v úlohe zaškoleného traťového komisára, pričom začiatkom roka sa stal právoplatným členom Bánovského Motorsportu. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a inak to nebolo ani v prípade 29 ročného Jakuba Šipku, ktorý uvažoval o tom, ako si splniť svoj veľký sen a posadiť sa do pretekárskeho auta. 


Najskôr poslúžil civilný Citroën a amatérsky slalom. Po niekoľkých rokoch prišiel posun do „orámovaného“ auta. To už otváralo možnosť zúčastniť sa seriálu MRC, pričom Jakub nezanevrel ani na slalom, kde sa rovnako rád zviezol. Stále to však bolo v rovine amatérskych podujatí, Jakuba to však stále ťahalo do najvyššej ligy.

Koncom minulého roku prišlo rozhodnutie postaviť Hondu Civic TypeR na kopce a urobiť si licenciu jazdca. Tento sen sa podarilo splniť a Jakub Šipka sa prvýkrát postavil na štart pretekov automobilov do vrchu v rámci Slovenského kopcového pohára, čiže seriálu, ktorý je odporúčaný pre začínajúcich jazdcov.


Po Ostrej Lúke, čo boli pre Jakuba premiérové preteky, prišiel rad Nové Ožďany a následne aj na predčasne ukončený Dobšinský kopec. Vyvrcholenie sezóny nakoniec bolo na Jankovom vŕšku, čiže pre Jakuba Šipku domácom kopci.

„V prvom rade musím povedať, že ma teší, že sa nám podarilo cez zimu postaviť nové auto, Hondu Civic TypeR a že som prešiel školením a získal licenciu jazdca od Slovenskej asociácie motoristického športu. Že som začal jazdiť Slovenský kopcový pohár, tak za to patrí veľká vďaka môjmu kolegovi Kamilovi Surovému, ktorý mi v tomto všetkom veľmi pomohol. Ak sa pozriem na túto debutovú sezónu, musím iba konštatovať, že nebola zlá. Bola taká akú som si predstavoval s novým autom. Niekde som si nadstavil latku a tú som postupne zlepšoval. Až som teda došiel na tento náš domáci kopec a práve tu sa potvrdilo, že doma je doma a že túto trať najlepšie poznám. V sobotu z toho bolo štvrté miesto a v nedeľu piate. Okrem toho, že som sa pretekov zúčastnil ako jazdec, zúčastnil som sa ich aj ako organizátor v rámci ich príprav. Som rád, že všetko prebehlo bez problémov a vážnych nehôd. Za toto ďakujem jazdcom a hlavne všetkým členom Bánovského Motorsportu, ako aj traťovým komisárom a hasičom, ktorí odviedli perfektnú robotu. Vytvorili krásnu a pekelnú atmosféru všetkým zúčastneným, vrátane mňa samého. Ja som nadmieru spokojný a samozrejme sa už teším na budúcu sezónu. Moja veľká vďaka patrí partnerom Toma Auto, mojim rodičom a mojej snúbenici. Bez nich by som si tento sen asi ťažko splnil,“ zhodnotil spokojný Jakub Šipka.


Ako Jakub už povedal, kopcová sezóna pre poháristov už skončila a treba sa postupne pripravovať na tú nasledujúcu. Či a kde si Jakub so svojou Hondou Civic TypeR ešte v tomto roku niečo „strihnú“ je vo hviezdach. Ak áno, budeme sa iba tešiť.

Miro Majláth

Spolupracujeme