ERC víťazstvo Lukyanuka, aj napriek zaváhaniu v závere

733f5fc623093210175755c64dbaff19
Foto: fiaerc.com

Ruská posádka Alexej Lukyanuk a Dmitrij Eremejev na vozidle Citroen C3 R5 nedala súperom šancu na treťom podniku sezóny ERC a upevnila si priebežné vedenie v šampionáte.


Foto: fiaerc.com

Už po úvodnej sobotňajšej etape sa Rusov dokázali držať iba dve posádky. Francúzi Yoann Bonato a Benjamin Boullud na citroene, respektíve španielska posádka Ivan Ares a David Vazquez s hyundaiom. Ich však strata predstavovala takmer štyridsať sekúnd a vyzeralo to na jasnú záležitosť. V nedeľu sa však všetko na koniec zdramatizovalo.


Foto: fiaerc.com

Lukyanuk nás už neraz prekvapil stratou istého víťazstva, no teraz sa snažil koncentrovať a kontroloval vedenie aj odstup. Pridal dokonca aj tri najrýchlejšie časy v druhej etape, no aj tak z toho bola nakoniec dráma. V závere sa totiž poriadne rozpršalo a na mokrej trati sa posádky museli krotiť. Alexej však znova nesklamal. Jeho horúca hlava vyrobila v predposlednom úseku chybu, ktorá ho mohla pripraviť o víťazstvo. „Veľmi sa šmýka. Roztočili sme sa,“ len sucho konštatoval v cieli predposledného úseku ruský pretekár a evidentne bol na seba poriadne nahnevaný. Sám sa tým dostal pod tlak. 


Foto: fiaerc.com

Ľahké to však nemali ani jeho súperi. Lenže ak španielska posádka ukázala „rešpekt“ pre zhoršenými podmienkami a  druhú priečku stratila, tak Francúzi udržali pevné nervy a Rusov doťahovali. Poslednú eresku síce vyhral mladý Oliver Solberg, no len jednej sekunde za ním prefrčali cieľom Lukyanuk, Bonato aj Ares.


Foto: fiaerc.com

V cieli už potom uvoľnený Lukyanuk sa rozrozprával, a vysvetlil nielen chybu v predposlednom úseku, ale aj celý priebeh súťaže. „Bola to moja chyba,“ vracia sa Alexej v rozhodujúcemu okamihu pretekov. „Vošiel som do zákruty na ručnú brzdu. Potom som trochu viac potiahol a utrhla sa. To sa mi ešte nestalo! Nebolo to nič príjemné. Ale asi sa to tak malo stať, lebo toto mi potom pomohlo udržať koncentráciu.“ 


Foto: fiaerc.com

Nuž a ako Lukyanuk hodnotí víkend na severe Portugalska? „Počas celej súťaže som sa snažil ísť svoje tempo. Súperi na nás zozadu tlačili, no mali sme to pod kontrolou. Všetko sa nám darilo až do okamihu, keď som spravil chybu v predposlednom úseku. Myslím si však, že sme odviedli dobrú prácu. Aj napriek dažďu sme do toho vložili všetko a môžeme byť na seba hrdí. Som šťastný, že sa nám podarilo víťazstvo. Veľká vďaka celému tímu za skvele pripravené auto. Výbornú prácu odviedli aj chlapci z Pirelli. Veríme, že nám víťazstvo pomôže získať ďalších sponzorov, pretože s tým máme problémy, no ale teraz už ideme oslavovať,“ zakončil Alexej Lukyanuk, ktorý pridal už druhé tohtoročné víťazstvo z troch štartov a spolu s ďalším druhým miestom suverénne vedie tabuľku priebežného poradia Majstrovstiev Európy v rely 2020. 


Foto: fiaerc.com

Nasledujúcim, štvrtým podnikom utrápenej Covid sezóny, by mala byť Rally Maďarska v Nyíregyháze. Tá by sa mala jazdiť v dňoch 6. – 8. novembra 2020.

Kliknite sem a pozrite si výsledky Rally Fafe Montelongo 2020

Spolupracujeme