Doteraz najlepší výsledok pre Jačišina

Body za prvé miesto v triede a premiérové pódium v „dvojkolkách“ je pre mladého a ambiciózneho Jakuba Jačišina doposiaľ najlepším výsledkom v jeho rozbiehajúcej sa súťažnej kariére. 


Hoci sa prešovská rely jazdila v tomto roku na rovnakých úsekoch ako vlani, aj tak to bola celkom iná súťaž. Horúčavy, aké vytrápili posádky teraz, si počas šarišskej súťaže nepamätajú ani veteráni a korunu tomu všetkému dala krátka, no intenzívna búrka. „Veru, poriadne nás to vytrápilo,“ priznáva pretekár prešovského tímu GART RACING, pre ktorého to bol len druhý domáci štart. 


„Ako Prešovčan miestne trate dobre poznám, no zďaleka to nebolo také jednoduché, ako by sa mohlo zdať,“ začína s opisom priebehu pretekov Jakub Jačišin. „Už v úvode som vyletel z retardéra a chyba ma stála cenné sekundy. Postupne som sa však dostával do tempa a začal vylepšovať pozíciu. V prvom preskupení som zistil, že sme na prvom mieste v triede, pretože náš priamy súper (Paťo Magyar) mal technické problémy. Paťo sa ešte statočne snažil dôjsť celú prvú sekciu, no napokon zo súťaže odstúpil. Pre nás tak zostalo výzvou umiestnenie v „dvojkolkách“, kde sme sa, aj napriek chybe v úvode, dokázali vyšplhať na priebežne druhé miesto. Kritickým bodom celej súťaže sa pre nás stala štvrtá rýchlostná skúška, ktorá uzatvárala prvú sekciu. Niekto pred nami mal haváriu a tak si nás chvíľu podržali na štarte. Medzitým však začalo poriadne pršať. Museli sme sa prispôsobiť novým podmienkam a možno aj to nás zachránilo, že sme vážne nehavarovali. Na trati totiž bola, po jednom z áut, veľká olejová stopa a na tej sme vyleteli mimo cestu. Keby sme šli na suchu tak rýchlo, ako predtým, tak neviem, neviem, ako by sme skončili. Takto sme sa len šmykli cez už poškodený plot a rýchlo sme sa vrátili na trať. “ 


Miesto, ktoré opisuje Jakub sa stalo posledným pre niekoľko posádok, a olejová škvrna bola aj dôvodom zrušenia prvej eresky druhej sekcie.


 „Piatu eresku sme prešli voľným prejazdom a znova sa pretekalo až na posledných troch úsekoch,“ pokračuje Jačišin, ktorému v kokpite Forda Fiesta Rally 4, robil spolujazdca Pavol Hermel. „Počasie sa rýchlo umúdrilo, a aj olej z cesty sa im do ďalšej eresky podarilo vyčistiť. V závere sme zvádzali pekný súboj o druhé miesto v „dvojkolkách“ s Patrikom Kecerom. Jeho útok sa nám však podarilo odraziť a vyjazdili sme si doteraz najlepší výsledok v kategórii 2WD.“


Body za víťazstvo v triede posunuli Jakuba Jačišina na priebežne prvú priečku v Triede 6 Majstrovstiev Slovenska a druhým miestom v „dvojkolkách“ si Prešovčan upevnil bronzovú pozíciu v priebežnom poradí 2WD. 

„Z výsledku mám veľkú radosť. Je to vlastne môj doteraz najúspešnejší štart v Majstrovstvách Slovenska. Myslím si, že tento výsledok odráža to, čo sme do pretekania v ostatných mesiacoch investovali a zároveň signalizuje náš progres. Z toho mám ešte väčšiu radosť, ako zo získaných bodov. Je to pre nás silná motivácia do ďalšej práce. Rád by som sa preto poďakoval za podporu otcovi, priateľke, rodine, našim partnerom a samozrejme fanúšikom, ktorí nám držia palce. Pretekanie ma baví stále viac a už sa teším na ďalšie súťaže,“ uzatvára svoj štart na 27. ročníku Rally Prešova Jakub Jačišin.


 Najbližšie ho na štarte uvidíme už o dva týždne na jubilejnom 50. ročníku Rallye Košice. 

null

Ľuboš Kašický

Spolupracujeme