Ďodi sa vracia „na miesto činu“

Do víkendového finále Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaží nastupuje prešovský tím GART RACING s dvojicou posádok. Lídrom tímu bude viacnásobný víťaz košickej rely - Ďodi Béreš.  


Foto: Alexander Piršč

Pre populárneho Ďodiho Béreša sú Košice prakticky domácou súťažou. Veď do historickej listiny urobil Debradčan hneď niekoľko zárezov a miestne trate patria medzi jeho obľúbené. Po niekoľkých rokoch absencie sa teraz päťnásobný majster Slovenska znova vracia „na miesto činu“ v novom tíme GART RACING, aby s vozidlom Mitsubishi Lancer evo IX zabojoval o víťazstvo v triede 3.

„Mám veľkú radosť, že sa po štyroch rokoch opäť postavím na štart košickej rely. Som vďačný za túto príležitosť. V novom tíme sa cítim veľmi dobre. Veľa sme pracovali na aute a myslím si, že sme ho pripravili najlepšie, ako sa dalo. Konkurencia bude v tomto ročníku veľmi silná, no už teraz sa teším na vyrovnané súboje,“ prezrádza čerstvo 38-ročný Debradčan. 


Foto: Alexander Piršč

Na sedadle spolujazdca bude sedieť znova Rado Plichta, pre ktorého súťaž v Košiciach tiež nie je žiadna neznáma. Keďže posádka nastupuje v končiacej sezóne do MSR premiérovo, jej prioritou bude čo najlepší výsledok v samotnej súťaži. 


Naopak celú sezónu štartuje v Slovenskom Rally Pohári 2022 Jakub Jačišin na vozidle Peugeot 206 RC. „Eserpečko“ sa síce v tomto ročníku jazdilo len v Tatrách a Dobšinej, preto je pre Jakuba cenný každý kilometer na súťažnej trati. 

„Je to prakticky moja premiérová sezóna a stále sa mám čo učiť,“ priznáva nadaný Prešovčan. „V Dobšinej som nedokončil, no jeden výsledok sa po sezóne odpočítava a tak v prípade dobrého výsledku máme stále šancu na slušný debut v SRP. Nechcem však na to myslieť a dostať sa pod tlak. Samozrejme dáme do toho všetko, ale hlavné pre nás je dôjsť do cieľa a nazbierať čo najviac cenných kilometrov a skúseností.“ 


Jakub Jačišin sa teda pozerá na veci reálne a teší sa aj skutočnosti, že na sedadle spolujazdca bude tentoraz mať uznávaného Igora Plichtu. 

„Igor už veľakrát ukázal, aký je výborný pretekár. Príležitosť mať ho v kokpite a učiť sa od neho je pre mňa veľkou cťou. Veľmi sa na to teším.“


Spokojný so svojimi posádkami je aj šéf tímu Jozef Jačišin, ktorý pozitívne vníma novú atmosféru v GART RACING.

 „Ďodi priniesol do tímu veľmi zodpovedný a profesionálny prístup, ktorý motivuje a posúva celý tím zasa o krok dopredu. Potvrdzuje sa, akým veľkým prínosom pre tím dokáže byť takto skúsený pretekár. Je to veľmi inšpirujúce aj pre našu mladú posádku. Pokiaľ ide o súťaž v Košiciach, tak tá je pre nás dôležitá z pohľadu ďalšieho rozvoja tímu. Nevytvárame preto tlak na posádky a necháme im priestor. Veríme, že je to správna cesta.“


48. ročník Rally Košice uzatvára tohtoročnú majstrovskú sezónu automobilových súťaží na Slovensku. Jazdí sa na dve etapy, ktoré budú extra bodované, ako samostatné súťažné dni. Obidve etapy merajú menej ako 75 kilometrov a tak bodový koeficient bude násobkom čísla dva. Po obidve etapy absolvujú súťažné posádky približne šesťdesiat ostrých kilometrov, ku ktorým môžeme pripočítať prejazdové kilometre. Spolu tak na posádky tento víkend čaká 453 kilometrov. Štartuje sa v sobotu popoludní pred Košickou futbalovou arénou, kde bude približne o 24 hodín neskôr aj cieľ súťaže. 

Ľuboš Kašický

null

Spolupracujeme