Dabl Hyundai na Sardínii!

2020ITALY_HEM_285
Foto: Hyundai Motorsport

Prekvapivé, no o to príjemnejšie je víťazstvo Španiela Dani Sorda, ktorý na Sardínii dostal iba druhú šancu v tejto sezóne, a pomohol tímu Hyundai do čela Pohára konštruktérov.


Foto: Hyundai Motorsport

37-ročný Dani Sordo (Hyundai i20 Coupe WRC) rozhodne do starého železa ešte nepatrí! Dokázal to aj dnešným víťazstvom (11. októbra 2020) na náročnej rely Sardínie. Hyundai Motorsport nasadil Španiela iba druhýkrát v tejto sezóne a ten sa, po odstúpení v Mexiku, odvďačil najlepšie ako mohol. Doviezol kórejskej značke sedemnáste víťazstvo v majstrovstvách sveta automobilových súťaží a pomohol tímu preskočiť Toyotu na čele priebežného poradia Pohára konštruktérov.


Foto: Hyundai Motorsport

„Je to úžasný výsledok a mám veľkú radosť z môjho druhého víťazstva pre tím Hyundai Motorsport. Toto miesto je naozaj špeciálne a znova sme ukázali, že máme veľmi silný tím,“ radoval sa Dani Sordo, ktorý naposledy zvíťazil práve pred rokom na Sardínii. „Nie som však spokojný s tempom v poslednej etape. Po včerajšku sme mali veľký náskok, ale dnes som ho mal problém udržať pred Thierrym a Ogierom. Nakoniec to však po Power Stage tesne vyšlo. Ukázali sme, že stále sme schopní pomôcť tímu a doviezť cenné body do šampionátu.“


Foto: M-Sport

V úvode súťaže sa do vedenia rýchlo dostal Fín Teemu Suninen (Ford Fiesta WRC), ktorého však spomalili menšie technické problémy a ponúkol šance súperom. Príležitosť využil najlepšie práve Dani Sordo, ktorý sa chopil vedenia ešte pred prvým piatkovým servisom a už ho nepustil až do cieľa. Ako však sám povedal, v závere mal problém s tempom, a takmer neustál tlak od Ogiera a Neuvilla. Rozdiel v cieli bol napokon 5,1 sek. na druhého Neuvilla, a 6,1 sek. na tretieho Ogiera.


Foto: Hyundai Motorsport

Práve cenné body za druhé miesto Belgičana Thierry Neuvilla pomohli tímu Hyundai prehupnúť sa do čela priebežného poradia pred Toyotu, ktorú najlepšie zastupoval Sebastien Ogier tretím miestom. „Bol to veľmi náročný víkend, no tretie miesto ukazuje našu aktuálnu výkonnosť. Musíme to brať tak, ako to je,“ povedal Francúz, ktorý so svojim výkonom rozhodne spokojný nie je. „Dlho sme boli na druhom mieste, ale stratili sme príliš veľa času. Viem, že sme sa snažili urobiť najlepšie, čo sme vedeli a tak sklamaný by som nemal byť. Dôležité je, že vezieme solídne body a potvrdili sme, že Toyota Yaris WRC má výkon.“


Foto: Toyota Gazoo Racing

Víťaz z Turecka, Elfyn Evans, s druhou toyotou, došiel na štvrtom mieste a udržal si naďalej vedenie v šampionáte. Ogier na neho stráca štrnásť bodov a Neuville dvadsaťštyri bodov. Úradujúci majster sveta Ott Tänak (Hyundai) zaostáva o 28 bodov, no stále aj on má ešte teoretickú šancu na titul. Estónec mal však v úvode súťaže technické problémy a do cieľa došiel až na šiestom mieste. „Pre nás je víkend sklamaním. Už v piatok, po problémoch s pružením, sme vedeli, že nebudeme schopní bojovať o víťazstvo. Snažili sme sa tak aspoň pomôcť tímu a dokončiť súťaž s čo najviac bodmi. Pozitívom je, že sa nám podarilo vyhrať Power Stage a extra body. Tím odviedol skvelú prácu a vidím ďalšie zlepšenia.“


Foto: M-Sport

Asi najmenej radosti mal Fín Suninen, ktorý začal naozaj výborne, ale nedokázal pozíciu udržať. „V úvode sme boli veľmi silní. Ukázalo sa, že ak nám sadnú podmienky, tak vieme byť konkurencieschopní. Potom však prišli nejaké technické problémy a my sme sa vytrápili. Piate miesto je maximom, čo sme dnes mohli dosiahnuť. Pred nami už je však asfaltová súťaž v Belgicku, a my sme na asfalte stále silní,“ sľubuje pilot tímu M-Sport Ford.


Foto: Hyundai Motorsport

Víťazom v kategórii WRC2 sa stala posádka Pontus Tidemand a Patrik Barth (Škoda Fabia Rally2 evo). Kategóriu WRC3 zasa vyhral Jari Huttunen s Mikom Lukkom (Hyundai i20 R5), ktorí si k aktuálnemu zisku poľského titulu pridali i pekné umiestnenie vo WRC súťaži. Juniorku (JWRC) vyhrala mladá posádka Tom Kristensson a Joakim Sjoberg (Ford Fiesta Rally4). 


Foto: M-Sport

Svetový šampionát pokračuje o mesiac (19. – 22. novembra) siedmym podnikom, belgickou Ypres Rally. Pre Belgicko to bude premiéra vo WRC.

Výsledky RALLY ITALIA SARDEGNA 2020

1. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) 2h41m37.5s
2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +5.1s
3. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) +6.1s
4. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +1m02.3s
5. Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta WRC) +1m33.9s
6. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 Coupe WRC) +2m27.5s
7. Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Hyundai i20 Coupe WRC) +4m43.8s
8. Jari Huttunen/Mikko Lukka (Hyundai i20 R5) +8m41.7s
9. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Sczecepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) +10m02.9s
10. Pontus Tidemand/Patrik Barth (Škoda Fabia Rally2 evo) +10m20.9s

Úplne výsledky si môžete pozrieť tu.

Fotogaléria

Spolupracujeme