BRP Motorsport s Matejom Homolom v Novej Bystrici nezaváhal

Matej Homola, jeden z najlepších slovenských okruhových jazdcov, si v Novej Bystrici premiérovo vyskúšal ako chutia reálne kopcové preteky. Výsledok? Dve druhé miesta absolútneho poradia!

Bratislavský BRP Motorsport sa v spolupráci s Matejom predstavil už v úvode kopcovej sezóny, na Slovakia Ringu. Tam sa však jazdilo po okruhu, ktorý Matej ovláda naspamäť. Teraz prišli na rad preteky na reálnej kopcovej trati, ktorú jazdec vôbec nepoznal. Samozrejme spoločnosť pri jej zdolávaní mu rovnako ako na Slovakia Ringu robilo vozidlo Hyundai i30 N TCR.

O tom, že Matej Homola svojou jazdou vie zaujať, sme sa presvedčili už pri úvodných tréningových jazdách v rámci podujatia Yokohama Trofeo Slovakia Nová Bystrica 2023, ktoré vyhral. Poviete si dobre, je to iba tréning, ktorý nejde každý naplno a Maťo sa chcel vytiahnuť. Svojim spôsobom máte pravdu, Matej síce bol najrýchlejší, treba však povedať aj to, že najrýchlejší kopcový jazdec s formulou v prvom tréningu riešil technický problém a do druhej tréningovej jazdy nenastúpil. Aké však bolo prekvapenie všetkých prítomných, keď v prvej súťažnej jazde Matej zajazdil druhý najrýchlejší čas a v druhej bol takmer o sekundu rýchlejší ako formula a jazdu vyhral. V súčte mu to vynieslo druhé miesto v absolútnom poradí o 2,74 sekundy. Navyše bol najrýchlejším plechovým autom na 4100 metrov dlhej trati. Bonus navyše bolo víťazstvo v skupine a triede. To všetko na mokrej trati.

„Som maximálne spokojný. Užívam si to. Je to pre mňa niečo nové, adrenalínové. Trať som videl prvýkrát v piatok po príjazde do Novej Bystrice, nikdy som ju nešiel ani v civilnej premávke. Ale páči sa mi. Je veľmi rýchla, v strednej pasáži aj dosť nebezpečná, no a jazda medzi zvodidlami je pre mňa novinkou. Snažím sa ísť rýchlo, ale zároveň dávam pozor na auto, nerád by som mu nejako ublížil. V druhej jazde bola trať navyše vlhká a dosť šmykľavá. Zariskovali sme a obuli slicky. Zdá sa, že sa to vyplatilo o čom hovoria aj dosahované časy. Z výsledku sa veľmi teším,“ povedal Matej Homola v sobotu po pretekoch.

V nedeľu síce búrkové mračná sem tam zakryli slnečnú oblohu nad Novou Bystricou, nakoniec sa však stiahli a trať ostala počas celého dňa suchá. Matej spoločne s Hyundaiom i30 N TCR opäť predvádzal svoje jazdecké kvality. V cieli nedeľných pretekov mu patrilo rovnaké umiestnenie ako v sobotu. Akurát časy dosahoval ešte lepšie.

„Bolo to veľmi príjemné spestrenie, ale okruh zatiaľ za kopce nevymením. Bolo to pre mňa niečo nové, viac adrenalínové, hlavne čo sa týka blízkosti zvodidiel. Tu musí ísť jazdec na centimeter od zvodidiel ak chce dosiahnuť dobrý čas, treba byť naozaj veľmi presný. Ja som si to nádherne užil, bola to super skúsenosť. Ale musím povedať, že mojim snom je vyskúšať si na vlastnej koži Jankov vŕšok, tá trať sa mi neskutočne páči. Žiaľ, v tomto roku sa to nepodarí, keďže práve vtedy mám okruhové preteky. Tak snáď niekedy v budúcnosti. Rád by som poďakoval aj touto cestou BRP Motorsport za prejavenú dôveru, veľmi rád si to niekedy ešte zopakujem,“ doplnil Matej Homola.

Počas celých pretekov Yokohama Trofeo Slovakia Nová Bystrica 2023 bol prítomný aj zástupca BRP Motorsport, Milan Pokorný, ktorý pozorným okom sledoval Matejov výkon: „Musím sa priznať, vedel som, že Maťo bude jazdiť dobré časy, ale predsa len to boli jeho prvé reálne kopcové preteky. No keď som videl čas v prvom tréningu, bol som doslova šokovaný. Čo ten chalan s tým autom dokáže, to je neuveriteľné. Na neznámej trati, medzi zvodidlami, v disciplíne kde sú iní strelci. Mám z toho veľkú radosť.“

Mateja Homolu teraz čakajú jeho okruhové povinnosti a s BRP Motorsport Teamom sa stretneme opäť o mesiac, na už spomínanom podujatí AUTOPOLA Jankov vŕšok 2023.