Benček s Plichtom zvýšili svoj náskok

Na Liptove, kde sa MRC seriál automobilových súťaží preklopil do druhej polovice sezóny, dominovala znova posádka prešovského tímu GART RACING.

Obdivuhodná snaha usporiadateľov prekonala napokon všetky prekážky a Rally Liptov sa znova vrátila do kalendára MRC 2022. Oproti pôvodnému plánu bol síce počet ostrých kilometrov znížený z 32 na 28 kilometrov, no ani to neodradilo takmer štyri desiatky štartujúcich posádok. Príjemné počasie končiaceho sa leta, s nádhernou kulisou Tatier na horizonte, umocnilo príjemný športový zážitok pre posádky aj divákov. 


Pre obidve súťažné posádky tímu GART RACING bol síce štart na liptovskej súťaži premiérový, no vysporiadali sa s ním s veľkým nadhľadom. Dvojica Dominik Benček a Rado Plichta doviezla svoje Mitsubishi Lancer evo IX do cieľa najrýchlejšie, keď zvíťazila na všetkých meraných úsekoch. Prešovčania týmto potvrdili svoju suverenitu a  jednoznačne mieria za tretím titulom v tomto seriáli. 

„Ráno bolo chladnejšie a tak sme začali na mäkších gumách,“ približuje priebeh súťaže Dominik Benček. „Po prezutí na tvrdšie pneumatiky sa naše časy ešte zlepšili a bezpečný náskok sme kontrolovali až do cieľa. Jazdili sme si svoje tempo a celú súťaž sme prešli bez penalizácie a technických problémov. Boli to pekné preteky. Myslím si, že sme si to užili my aj diváci. Ďakujem nášmu tímu aj našim fanúšikom za podporu.“


Fanúšikov teší aj stále sa zlepšujúca výkonnosť druhej posádky prešovského tímu. Jakubovi Jačišinovi s Jarom Benčekom však vstup do súťaže nevyšiel najlepšie. Hneď na prvom úseku mali technický problém, ku ktorému im „pribalili“ aj desať sekúnd penalizácie za kontakt s retardérom. 

„Skrivili sme čap riadenia hneď v úvode. Pred treťou ereskou sme to potom vymenili a začali doťahovať stratu,“ vysvetľuje Jakub Jačišin. 


Peugeot 206 RC mal v triede A3 veľmi silnú konkurenciu, no húževnatosť mladej posádky GART RACING ho vrátila späť do boja o pódium. 

„Tento štýl trate nám vyhovoval. Máme ho najazdený z iných sérií a tak sme si dovolili zariskovať. Pred posledným meraným úsekom sme zaostávali za druhým miestom iba niečo cez tri sekundy a tak sme pritlačili.“ 


V návale bojovnosti však chlapci trafili retardér a ďalších desať sekúnd penalizácie ich definitívne pripravilo o šancu na striebornú priečku v triede, a šieste miesto absolútne. 

„Nevadí,“ berie to statočne Jakub. „Zariskovali sme. Dali sme do toho všetko a tentoraz to nevyšlo. Aj tretie miesto v triede, a siedme celkovo, je pekný výsledok. Zasa sme sa niečo naučili. Tešíme sa už na ďalšie preteky.“


Na posádky prešovského GART RACING tímu teraz čaká La Control Rallye v Dobšinej (1. októbra 2022), ktorá sa okrem SRP bude počítať aj do MRC. Ešte predtým však obidve posádky nastúpia aj v PD Cupe, ktorý o dva týždne na Slanci uzavrie sezónu, kde Benček s Plichtom bojujú o absolútne prvenstvo a Jačišin s Benčekom súťažia o pódium v triede. 

Ľuboš Kašický

null

Spolupracujeme