49. Garrett Rally Košice vyhrali Kolčák s Lieskovcovou

Napínavý priebeh s dramatickým záverom priniesla 49. Garrett Rally Košice, ktorá sa konala uplynulý víkend 21.-22.10.2023. Absolútne víťazstvo v Medzinárodných Majstrovstvách Slovenska si premiérovo odniesli Róbert Kolčák so Zuzanou Lieskovcovou na Škode Fabia R5.

Šesť rýchlostných skúšok s dĺžkou 82 kilometrov priniesla 49. Garrett Rally Košice, ktorá sa konala ako posledná súťaž Medzinárodných Majstrovstiev Slovenska v rally v sezóne 2023 a predposledná súťaž FIA Majstrovstiev Zóny strednej Európy. Na štart sa postavilo celkom 63 súťažných posádok zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Belgicka, Estónska a Argentíny. K napínavému priebehu prispelo daždivé počasie, technické problémy i viacero defektov, ktoré rozhodovali nielen o víťazoch, ale aj o majstroch Slovenska.

V súťaži najlepšie odštartoval miláčik divákov Jozef Béreš so svojím spolujazdcom Radovanom Plichtom. Na ich 40-ročnej „babičke“ Opli Ascona predvádzali výbornú jazdu, s ktorou dokázali vyhrať prvé dva prejazdy rýchlostnej skúšky Jahodná. Na ušmýkanej a technicky náročnejšej rýchlostnej skúške Ružín boli dvakrát najrýchlejší Vlastimil Majerčák s Jakubom Slovákom na modernej technike Ford Fiesta Rally2. Po štyroch rýchlostných skúškach teda všetko nasvedčovalo tomu, že najväčší súboj sa v závere odohrá práve medzi týmito dvomi posádkami.

Po defekte a penalizácii Majerčáka sa do popredia dostal nováčik Róbert Kolčák so skúsenou spolujazdkyňou Zuzanou Lieskovcovou na Škode Fabia R5, ktorí potrebovali v poslednej skúške zajazdiť naozaj skvelý čas, aby vedúceho Béreša porazili. To sa aj podarilo, keď dosiahli z celého dňa najrýchlejší čas na Ružíne a s náskokom 13 sekúnd sa stali absolútnymi víťazmi 49. Garrett Rally Košice.

Druhé miesto získali Béreš s Plichtom a tretie Tomáš Kukučka s Petrom Vejačkom na Mitsubishi Lancer Evo VI. Štvrté miesto oslávili Martin Koči s Imrichom Ferenczom, ktorí sa vďaka tomu stali absolútnymi Majstrami Slovenska v rally 2023 (šampionát vypísaný len pre vozidlá 2WD). Pre úplnosť doplníme, že Majstrami Slovenska v Medzinárodných Majstrovstvách Slovenska v rally sa už pred košickou súťažou stali Jaroslav Melichárek s Erikom Melichárkom na Forde Fiesta WRC.

Výborné piate miesto patrilo Martinovi Koišovi s Andrejom Siskom, ktorí vyhrali zároveň v triede 6. Za nimi nasledovali víťazi triedy 11, Marián Kekeňák so Zdenkom Bystránom. Zaujímavosťou je, že okrem Zuzany Lieskovcovej, ktorá bola spolujazdkyňou víťaznej posádky v hlavnom šampionáte, tak aj v Slovenskom rally pohári a Regionálnom rally pohári sedeli na mieste spolujazdcov víťazných posádok ženy. V SRP si prvé miesto odniesli domáci Patrik Magyar s Adriánou Marinecovou na Seate Ibiza a v RRP zvíťazili Marek Leško s Anetou Leškovou na Renaulte Megane. Do cieľa celkovo prišlo 56 posádok.