2.pretek Moravského Pohára a Majstrovstiev SR 10.-12.7.2020, SteelRing, Třinec (CZ)

04 Rotax Junior start

Uplynulý víkend pokračovala sezóna Moravského pohára a Majstrovstiev SR druhým pretekom, ktorý sa uskutočnil za sprísnených bezpečnostných a hygienických opatrení na medzinárodnom okruhu SteelRing neďaleko Třineckých železiarní. Za skvele zvládnutú organizáciu aj za týchto sťažených podmienok patrí veľká pochvala a poďakovanie celému teamu SteelRing pod vedením Martina Gregora.

Napriek okolnostiam a tomu, že mnoho teamov a jazdcov sa z bezpečnostných dôvodov rozhodlo na tieto preteky do ČR nevycestovať, sa celkový počet štartujúcich vyšplhal o niečo vyššie ako na prvých pretekoch sezóny a na štart sa postavilo spolu 149 pretekárov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska i Srbska.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli vypísané nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 2.kola MP + MSR 2020

Kategóriu BABY60 ovládli opäť českí jazdci z teamu Feber Racing na svojich podvozkoch Energy. Prvenstvo obhájila víťazka zo Slovakiaringu, talentovaná Klára Tlusťáková so štartovým číslom 555, ktorá dominovala v kvalifikácii aj vo všetkých bodovaných jazdách. Jej teamový kolega Tobias Szécsényi (599)  skončil na druhom mieste. O bronzový stupeň zvádzali ostré súboje slovenskí reprezentanti Lukáš Konopka, Nicolas Styk a Alex Molota, z ktorých nakoniec vyšiel víťazne Nicolas Styk so štartovným číslom 88.

V kategórii MINI60 sa tento víkend bolo naozaj na čo pozerať. Silne obsadené štartové pole sa doslova „mlelo“ a na čele sa striedala štvorica, z ktorej každý jeden mohol byť víťazom. V meranom tréningu za hustého dažďa predviedla svoje kvality Klára Tlusťáková (555) a vybojovala pole position. V jednotlivých jazdách jej to ale poriadne sťažili Jakub Kameník, Jindřich Pešl a Martin Setlík, ktorý si tentokrát víťazstvo nechceli nechať ujsť. Po parádnych súbojoch a pretekoch hodných dospelákov sa na najvyšší pódiový stupeň postavil Jakub Kameník so štartovným číslom 4, druhé miesto obsadil Jindřich Pešl (566) a bronzovú trofej si domov odniesol Martin Setlík (54). Kláre Tlusťákovej sa tentokrát ušla iba zemiaková medaila za P4.

Rotax MicroMax je už tradične výborne obsadenou kategóriou s vysokou úrovňou medzinárodnej konkurencie. Na Steelringu sa na štart postavilo 18 pretekárov, ktorí sa postarali o skvelú divácku show. Po nie až tak vydarenej kvalifikácii (P5) si nakoniec prvé miesto vybojoval maďarský jazdec Benett Gaspar so štartovným číslom 95. Druhé miesto po výbornej kvalifikácii na vode (P1 - 0,9s. pred druhým) obsadil slovenský reprezentant Jakub Gašparovič (19) jazdiaci na podvozku Croc Promotion. Z tretieho miesta sa tešil českí jazdec Tomáš Brančík (40) so svojím MSKartom. Celkové štvrté miesto si odniesol ďalší zo slovenských pilotov Maxim Peter Kiss (33).

Eliška Bábičková so štartovným číslom 298 tento víkend opäť bezkonkurenčne a za každých podmienok ovládla kategóriu Rotax Max Junior a dokázala zvíťaziť vo všetkých 3 nedeľných jazdách. Súboje o druhé a tretie miesto zvádzala pomerne veľká skupinka jazdcov a poradie sa menilo v každom kole. Po sčítaní bodov za jednotlivé jazdy sa na druhom mieste umiestnil maďarský jazdec Szabolcs Lantos (295), ktorý obhájil druhé miesto zo Slovakiaringu. Tretie miesto obsadil slovenský reprezentant Zoltán Kőrös (250), ktorý sa po nevydarenej kvalifikácii (P8) skvelou jazdou dokázal prepracovať na predné pozície. Na P4 skončil ďalší zo slovenských reprezentantov Jose Andreas Cordova Belduma so štartovným číslom 285, pri svojej premiére s novým podvozkom značky MSKart.

Sestry Bábičkové sú už takou malou legendou vo svete slovenského a českého kartingu a svoje kvality potvrdzujú každým pretekom nielen doma ale i v zahraničí. V kategórii Rotax Max Senior vytvorili skvelý tandem najstaršia Tereza a prostredná Eliška a zvyšku mužského štartového poľa nedali vôbec žiadnu šancu. Systémom štart – cieľ vyhrala všetky 3 bodované jazdy Tereza Bábičková so štartovným číslom 351, v tesnom závese za ňou skončila Eliška Bábičková 398, víťazka kategórie Rotax Max Junior. O tretie miesto bojovala vo veľkom skupinka - Zénó Kovács so štartovným číslom 377 (HU), Matteo Richter so štartovným číslom 328 (ČR) a srbský rodák Filip Jenic so štartovným číslom 319. Po nešťastnej kolízii pri štarte tretej rozjazdy prišiel o bronzovú priečku Matteo Richter a na bronzový pódiový stupeň sa postavil maďarský jazdec Zénó Kovács. Najlepšie umiestneným slovenským reprezentantom v tejto triede bol Gabriel Vikor (36) na celkovom P6.

V kategórii DD2 + DD2 Masters štartovalo v Třinci spolu 13 pretekárov. Konkurencia bola vysoká a pole vyrovnané ako medzi mladými tak i medzi staršími Mastrami. Prvé miesto po P2 v kvalifikácii obsadil Petr Běžel so štartovným číslom 402 pred svojím mladším bratom Jakubom Běželom (401), obaja jazdiaci na podvozkoch Sodi. Z tretieho miesta sa tešil maďarský jazdec teamu Kancsár Racing, Ádam Kovács (404). Najlepšie umiestneným slovenským reprezentantom (P5) bol Mário Šebáň so štartovným číslom 419 jazdiaci za team KF Racing, ktorý ukázal dobrú rýchlosť najmä na mokrej trati. V kategórii DD2 Masters štartovalo 5 pretekárov, poradie na stupňoch víťazov bolo nasledovné: P1 Peter Gyutai (575), P2 David Kadlec (537) a P3 Kamil Kubera (75).

KZ2 nazývaná i kráľovskou kategóriou kartingu sľubuje vždy skvelé preteky a zaujímavé súboje. Tentokrát sa o ne postarala trojica českých jazdcov Pražák, Talaš, Javůrek. Po veľmi vyrovnanej kvalifikácii za hustého dažďa sme mali možnosť vidieť ešte vyrovnanejšie preteky už na suchej trati. Nefalšovanú radosť z víťazstva ukázal Michal Pražák so štartovným číslom 355, ktorý si od starších kolegov vyslúžil aj „champagne shower“ priamo na stupňoch víťazov ????. Druhú priečku obsadil aktuálny líder tabuľky Jakub Talaš (4) so svojím MSKartom a tretie miesto tentokrát patrilo teamovému kolegovi Michala Pražáka zo Spirit Racing, Dominikovi Javůrkovi (77). Slovenskí reprezentanti v tejto triede, Tomáš Mišík a Martin Konopka, skončili po nie príliš vydarenom závodnom víkende na P8 a P9.

Víťazom gratulujeme a vidíme sa na naledujúcom 3.preteku seriálu MP + MSR, ktorý sa uskutoční v dňoch 7.-9.8.2020 na rakúskom okruhu Speedworld, Bruck an der Leitha.